ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Βέλγιο - Ελλάδα 67-53: Ήττα σε φιλικό για την Εθνική Γυναικών, χτύπησε η Χριστινάκη

Η Ελεάννα Χριστινάκη με την  φανέλα της Εθνικής Γυναικών
Η Ελεάννα Χριστινάκη με την φανέλα της Εθνικής Γυναικών EUROKINISSI

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 67-53 από το Βέλγιο σε φιλικό που έγινε στο Κορτάικ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Eurobasket 2021, ωστόσο αυτό είναι το λιγότερο, αφού κατά την διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε η Χριστινάκη και αναμένεται να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε στο φιλικό με το Βέλγιο, γνωρίζοντας την ήττα με 67-53 στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Eurobasket 2021 (17-27/6). Το αποτέλεσμα ωστόσο ήταν το τελευταίο που ενδιέφερε άπαντες.

Το μοναδικό θέμα που απασχολεί πλέον την Εθνική Γυναικών είναι η κατάσταση της Ελεάννας Χριστινάκη, η οποία τραυματίστηκε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού και αποχώρησε με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχουν γίνει γνωστές, με την ΕΟΚ να αναφέρει ότι η διεθνής φόργουορντ θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ουσιαστικά κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, όταν χάρη σε ένα σερί 16-0 το Βέλγιο ξέφυγε με 37-21. Έκτοτε η γηπεδούχος ομάδα είχε το πάνω χέρι και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 20 πόντους διαφορά, φτάνοντας εύκολα στην νίκη.

Πρώτη σκόρερ της Εθνικής Γυναικών ήταν η Χριστινάκη με 13 πόντους, με την Φασούλα να προσθέτει 10 πόντους, ενώ δεν αγωνίστηκε η Νικολοπούλου λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική βρίσκεται στον Β' Όμιλο στο Euroabasket 2021, οι αγώνες του οποίου θα διεξαχθούν στην Βαλένθια, όπου θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο (17/6), την Σερβία (18/6) και την Ιταλία (20/6).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-23, 51-37, 67-53

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 6(1), Μποσγανά, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 9(1), Σωτηρίου 4, Λούκα 2, Σπανού 8, Χριστινάκη 13, Τσινέκε 1, Δίελα, Φασούλα 10