Βαλένθια - Ζενίτ 72-85: Μεγάλο διπλό με σούπερ Χόλινς και 6/6 εκτός έδρας

Ο Όστιν Χόλινς με τη φανέλα της Ζενίτ
Ο Όστιν Χόλινς με τη φανέλα της Ζενίτ EUROKINISSI

Η Ζενίτ τα κατάφερε απέναντι στη Βαλένθια και πήρε ένα μεγάλο διπλό επικρατώντας με 85-72, έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Όστιν Χόλινς, ο οποίος τελείωσε το ματς σημειώνοντας 20 πόντους.

Την 7η της νίκη στην κανονική διάρκεια της EuroLeague και το έκτο σερί διπλό πήρε η Ζενίτ, αφού πέρασε και από την έδρα της Βαλένθια, επικρατώντας με 85-72, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Όστιν Χόλινς (20 πόντους, 4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), με άξιους συμπαραστάτες τους Κέβιν Πάνγκος (12 πόντους, 12 ασίσ) και Άλεξ Πόιθρες (12 πόντους, 6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του ματς, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειξε τις διαθέσεις της και με ένα σερί 5-0 πήρε για πρώτη φορά μία διαφορά έξι πόντων (8-14). Οι γηπεδούχοι κυρίως κάτω από το καλάθι με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, βρήκαν μερικούς εύκολους πόντους, που όμως δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν την περίοδο έχοντας το προβάδισμα (12-16). Κάπως έτσι εξελίχθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου να βρίσκει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, λόγω της καλύτερης περιφερειακής άμυνας, και με το ένα και μοναδικό τρίποντο του πρώτου μέρους (1/9) από τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο, πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη με +6 (39-33).

Στο δεύτερο μέρος, οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με ένα 5-0 δικό τους σερί, έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (39-38). Με τον Όστιν Χόλινς (17 πόντους, 4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα) να βρίσκεται παντού επιθετικά, η Ζενίτ είχε σχεδόν πάντα απάντηση, στα καλάθια των ΒανΡόσομ και Ντούμπλιεβιτς, με την τρίτη περίοδο να κλείνει υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Όστιν Χόλινς ήταν σε τρομερό βράδυ και σε συνδιασμό με την καλή άμυνα και τη βοήθεια των Πόιθρες - Γκουντάιτις, οι Ρώσοι έβαλαν τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων, παίρνοντας μία διαφορά εννέα πόντων στα 3:50 τέλος μ' ένα μεγάλο σουτ του Πονίτκα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν τα τελευταία λεπτά να επανακάμψουν (έριξαν τη διαφορά μέχρι τους -3) όμως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ όχι μόνο διαφύλαξε αυτή τη διαφορά, αλλά ανέβασε ακόμη περισσότερο την τιμή, φεύγοντας με το μεγάλο διπλό από τη Βαλένθια (72-85).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Γκόντας, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 39-33, 60-65, 72-85

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 4 Πραντίγια, Πουέρτο, ΒανΡόσομ 9 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 8 (6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 18 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βίβες 10 (2/3 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 7 (2 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Χέρμανσον 6 (3 ασίστ), Χιμένεζ

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 7, Πάνγκος 12 (12 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 17 (4/5 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τόμας 10 (4 ριμπάουντ), Μπαρόν, Πούσκοφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 4, Πόιθρες 12 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (2/2 δίποντα, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 25/42 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/11 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα Ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 24/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 4/5 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα φιλοξενήσει την Αναντολού Εφές (10/12, 22: 00), ενώ η Ζενίτ θα ταξιδέχει στην Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ (10/12, 22:00), για την 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Photo Credits: Eurokinissi