Βαλένθια - Ερυθρός Αστέρας 91-71: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ
Ο Ντέρικ Γουίλιαμς απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ EUROKINISSI

Η Βαλένθια χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (91-71), παρόλες τις προσπάθειες που κατέβαλαν οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς στο δεύτερο μέρος, για να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η Βαλένθια ήταν αποτελεσματική και κατάφερε να πάρει την 11η νίκη (91-71) στη φετινή κανονική διάρκεια της EuroLeague. Για τους νικητές οι Νίκολα Κάλινιτς και Λουί Λαμπεϊρί ήταν αυτοί που έδειξαν το δρόμο στους υπόλοιπους, καθώς τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 14 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ, ήταν απολαυστικός αλλά και... μόνος, καθώς πέτυχε 21 πόντους με 9/15 σουτ και 3 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με ένα 17-6 σερί, έδειξαν τις διαθέσεις τους εξ αρχής. Ο Νίκολα Κάλινιτς ήταν ο συνδετικός κρίκος σε άμυνα και επίθεση, καθώς ήταν αυτός που έδινε ρυθμό στη Βαλένθια. Ο Ερυθρός Αστέρας, έδειχνε να έχει προβλήματα κυρίως επιθετικά (πέτυχε 7 πόντους σε οκτώ λεπτά), βρήκε μερικές λύσεις με τον Τζόνι Ο' Μπράιαντ, που όμως δεν ήταν αρκετές έτσι ώστε να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, με το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι να έχουν το προβάδισμα με +7 (49-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός εύξησε την πίεση στην άμυνα και η Βαλένθια δεν έβρισκε με τόση μεγάλη ευκολία, όπως στο πρώτο μέρος, καλάθια και αιφνιδιασμούς. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Χαούμε Πονσαρνάου, κατάφερε κυρίως με τον Λαμπεϊρί, να πάρει μερικούς εύκολους πόντους στο ζωγραφιστό, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +11 (68-57). Από εκεί και πέρα, η Βαλένθια βελτίωσε την άμυνά της στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και παρά τις προσπάθειες του τρομερού Τζόνι Ο' Μπράιαντ (21 πόντους, 3 ριμπάουντ), δεν κράτησε μόνο τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά την έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (91-71) και να φύγει με την 11η νίκη στη φετινή κανονική διάρκεια της EuroLeague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Κορομηλάς, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 49-42, 68-57, 91-71

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πραντίγια, Πουέρτο 4, Λαμπεϊρί 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές), Βαν Ρόσομ 6 (4 ριμπάουντ), Τόμπι 13 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 14 (7 ασίστ), Βίβες 5 (4 ασίστ), Σαν Εμετέριο 6, Γουίλιαμς 12 (3 ριμπάουντ), Χέρμανσον 4, Σάστρε 11 (3 κλεψίματα), Φερνάντο

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο' Μπράιαντ 21 (9/15 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Χολ 2 (4 ασίστ), Γούλντεν 3, Ουσκόκοβιτς, Λάζιτς 6, Ριθ 2, Ράντανοβ 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόμπριτς 6 (2 κλεψίματα), Γιάγκοντιτς - Κούριτζα 6 (6 ριμπάουντ), Κούζμιτς, Κολόμ 11 (2 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 22/33 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/24 βολές, 19 ριμπάουντ (14+5), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/36 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 18/20 βολές, 26 ριμπάουντ (17+9), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα ταξιδέψει στη Γαλλία για να αναμετρηθεί με τη Βιλερμπάν (21/1, 21:45), ενώ μία ημέρα αργότερα, ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα (22/1, 20:00).