Βαλένθια - Αρμάνι Μιλάνο 86-81: Ο Βαν Ρόσομ έγινε ηγέτης

Ο Χάουμε Πονσαρνάου σε στιγμιότυπο από το ΣΕΦ
EUROKINISSI

Με τον Σαμ Βαν Ρόσομ να την παίρνει στις πλάτες του, η Βαλένθια επικράτησε με 86-81 της Αρμάνι Μιλάνο σε ένα χορταστικό ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Την τέταρτη νίκη της σε έξι αγώνες στη EuroLeague 2020/21 χάρη στον καταπληκτικό Σαμ Βαν Ρόσομ πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) η Βαλένθια, που επικράτησε με 86-81 της Αρμάνι Μιλάνο σε ένα χορταστικό ντέρμπι στη Φοντέτα.

Ο Βαν Ρόσομ έκανε ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές) σε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά, για να καλύψει μαζί με τον Κλέμεν Πρέπελιτς την μέτρια επιθετικά βραδιά του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και του Ντέρικ Γουίλιαμς. Ξέμεινε από λύσεις στο φινάλε η Αρμάνι, με τον Έτορε Μεσίνα να πληγώνεται από τα 6/20 τρίποντα της ομάδας του που είχε 14 ασίστ για 13 λάθη και σε κακό βράδυ τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (8 πόντοι από 3/12 σουτ).

Βίβες και Βαν Ρόσομ πίεσαν από νωρίς την περιφερειακή άμυνα της Αρμάνι (6-0 στο 2'), ο Ντούμπλιεβιτς πήρε τη σκυτάλη μαζί με τον Γουίλιαμς και οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (24-18) την ώρα που ο Μεσίνα προσπαθούσε να βρει σκορ στη ρακέτα. Δεν το κατάφερνε και στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου δεν μπορούσε να περιορίσει τον Λαμπεϊρί που με τρίποντο και δίποντο έδωσε αέρα 12 πόντων στους γηπεδούχους (37-25) που πάντως δεν το εκμεταλλεύθηκαν. Οι Ιταλοί απάντησαν με επί μέρους 2-12 και με πλουραλισμό στην επίθεση μείωσαν στο καλάθι (39-37) και λίγο αργότερα ισοφάρισαν με τον Ντατόμε (42-42) και πέρασαν και μπροστά με τον Μίτσοφ (42-44) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Πολύ πιο αποφασιστική στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια πήρε πολύ σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα από τον Βαν Ρόσομ, πέρασε μπροστά με πέντε (64-59 στο 28') και έκλεισε την περίοδο σε αυτή την απόσταση (66-61) με την Αρμάνι Μιλάνο να συνεχίζει να έχει σημαντικό πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και των συνεργασιών. Όταν ο Πρέπελιτς έβαλε τρίποντο για το 74-65 στο 32' όλα έμοιαζαν μαύρα για τους Ιταλούς, όμως ο Σιλντς και ο Μίτσοβ με τον ΛεΝτέι σήμαναν την αντεπίθεση μέχρι ο τρίτος να σκοράρει για το 76-76 στο 37' και να οδηγήσει τον αγώνα σε... θρίλερ.

Ο τρομερός Μίτσοβ ισοφάρισε ξανά (78-78), ο Βαν Ρόσομ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για να φτάσει τους 17 πόντους στο 38', συνέχισε με τρίποντο για το 83-81, έβαλε 1/2 για το 84-81 και είδε τον Πρέπελιτς να γράφει το 86-81 καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και ήταν πολύ άστοχοι στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Γιαβόρ, Λοτερμόσερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 42-44, 66-61, 86-81

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 14 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 9 (1), Βαν Ρόσομ 21 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), Τόμπι 5 (6 ριμπάουντ), Κάλίνιτς 10 (3/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βίβες 5 (1), Γουίλιαμς 8 (4/4 δίποντα), Χέρμανσον 5 (1)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσοβ 12 (1), Ρολ 10 (2), Ροντρίγκεθ 8 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ταρζούσκι 1, Τσιντσαρίνι, Σιλντς 17 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Μπρουκς 2, Χάινς 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντατόμε 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/35 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 17/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 27/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν στο Μόναχο (13/11 στις 21:30), ενώ η Αρμάνι θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (13/11 στις 17:30).