NBA

Τζαζ - Νάγκετς 122-110: Ανώτερη η Γιούτα με κυρίαρχο Γκομπέρ, ανησυχία στο Ντένβερ για Γιόκιτς

Ο Ρούντι Γκομπέρ καρφώνει την μπάλα σε αγώνα των Τζαζ με τους Νάγκετς
Ο Ρούντι Γκομπέρ καρφώνει την μπάλα σε αγώνα των Τζαζ με τους Νάγκετς Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ ASSOCIATED PRESS

Εξαιρετικοί οι Τζαζ, επιβλήθηκαν με 122-110 των Νάγκετς με τον Ρούντι Γκομπέρ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, εκμεταλλευόμενος την πρόωρη αποχώρηση του Νίκολα Γιόκιτς με πρόβλημα στο γόνατο.

Σε έναν αγωνα που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο γόνατο και την αποχώρηση του Νίκολα Γιόκιτς από το παρκέ στην δεύτερη περίοδο (οι πρώτες εξετάσεις έδειξαν να μην έχει κάτι σοβαρό), οι Τζαζ ήταν ανώτεροι των Νάγκετς, παίρνοντας την νίκη με 122-110.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για σχεδόν τρεις περιόδους, έχοντας συνολικά 30 εναλλαγές στο σκορ και 12 ισοπαλίες. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Τζαζ μπόρεσαν να ξεμακρύνουν σταδιακά, με το - χωρίς Γιόκιτς - Ντένβερ να μην έχει πλέον αρκετές επιλογές στην επίθεση και μοιραία να λυγίζει.

Ο Ρούντι Γκομπέρ με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτει 19 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Γιόκιτς είχε ήδη 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 15 λεπτά συμμετοχής πριν αποχωρήσει, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 21 πόντους, τον Άαρον Γκόρντον 20 πόντους και τον Μόντε Μόρις 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-31, 66-64, 91-90, 122-110

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 5 (1), Μπογκντάνοβιτς 15 (5/14 σουτ, 1/5 τρίποντα), Γκομπέρ 23 (16 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 15 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μίτσελ 22 (1/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Πασκάλ, Γουάιτσαϊντ 10, Κλάρκσον 19 (3/10 τρίποντα), Ίνγκλς 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 20 (7 ριμπάουντ), Μπάρτον 21 (1), Πόρτερ 13 (5/18 σουτ, 3/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 24 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόρις 19 (3), Τζεφ Γκριν 8, ΤζαΜάικαλ Γκριν, Καμπάσο 3, Ρίβερς, Ντοζίερ 2