NBA

Τζαζ - Κλίπερς 117-111: Ψυχωμένη Γιούτα, έκανε το 2-0

Ο Ρόις Ο'Νιλ των Τζαζ πανηγυρίζει
Ο Ρόις Ο'Νιλ των Τζαζ πανηγυρίζει Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Τζαζ στο Game 2 με τους Κλίπερς, ευστόχησαν σε 20 τρίποντα και πήραν την νίκη με 117-111 αν και νωρίτερα απώλεσαν διαφορά 21 πόντων, κάνοντας το 2-0 στην σειρά. Στους 37 πόντους σταμάτησε ο Μίτσελ.

Οι Τζαζ έδειξαν ξανά τα δόντια τους. Παίζοντας με ψυχή και σχέδιο, η Γιούτα σημείωσε 20 τρίποντα (ισοφάρισε το ρεκόρ ομάδας στα playoffs) και επιβλήθηκε με 117-111 των Κλίπερς στο Game 2, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Στους 37 πόντους σταμάτησε ο τρομερός Ντόνοβαν Μίτσελ, με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτει 24 πόντους, τον Τζο Ινγκλς 19 πόντους και τον Ρούντι Γκομπέρ 13 πόντους και 20 ριμπάουντ, σε μία βραδιά όνειρο για τους Τζαζ. Μία βραδιά που απώλεσαν διαφορά 21 πόντων στην τρίτη περίοδο (76-55), βρέθηκαν πίσω στο σκορ προσωρινά στην τέταρτη περίοδο (99-101), αλλά αντέδρασαν άμεσα με ένα επιμέρους σκορ 14-2 για να ξεφύγουν με 113-103, φτάνοντας στην νίκη.

Για τους Κλίπερς, ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 29 πόντος, ο Πολ Τζορτζ 27 πόντους και ο Κουάι Λέοναρντ 21 πόντους, ενώ κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δεν είχε περισσότερους από 8 πόντους.

Οι Τζαζ ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 10-2, με τους Κλίπερς όμως να ισορροπούν γρήγορα το παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ να είναι 30-29. Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε για αρκετή ώρα. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως οι Τζαζ πάτησαν γκάζι και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-3 ξέφυγαν με 66-53.

Στην τρίτη περίοδο η Γιούτα ήταν ακόμα καλύτερη και συνεχίζοντας να ευστοχεί στο ένα τρίποντο μετά το άλλο ξέφυγε με 76-55. Οι Κλίπερς όμως κάπου εκεί ξύπνησαν. Έσφιξαν την άμυνά τους, έβαλαν τα σουτ που έπρεπε και με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 93-86 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Και δεν έμειναν καν εκεί, αφού στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 99-101. Αυτό όμως ήταν το ξυπνητήρι που χρειάζονταν οι Τζαζ.

Με το... φιάσκο να πλησιάζει, η Γιούτα έδειξε χαρακτήρα. Απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 14-2, ξέφυγε με 113-103 και πήρε για τα καλά το πάνω χέρι στο παιχνίδι, βάζοντας στο τέλος τις βολές που έπρεπε για να πάρει την νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-29, 66-53, 93-86, 117-111

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Γκομπέρ 13 (20 ριμπάουντ), Ινγκλς 19 (4), Μίτσελ 37 (15/29 σουτ, 6/12 τρίποντα), Νιάνγκ, Φέιβορς, Κλάρκσον 24 (6), Ονι

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 21 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόρις 8 (4/11 σουτ, 05 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζούμπατς 7, Τζάκσον 29 (4), Τζορτζ 27 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπατούμ 7 (2), Κάζινς 6, Μπέβερλι 3, Μαν, Κενάρντ 3 (1)