NBA

Τζαζ - Κλίπερς 111-119: Ομάδα-καμικάζι το Λ.Α, έκανε το 3-2

Ο Πολ Τζορτζ των Κλίπερς
Ο Πολ Τζορτζ των Κλίπερς Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ASSOCIATED PRESS

Οι ψυχωμένοι Κλίπερς άντεξαν το σοκ της απουσίας του Κουάι Λέοναρντ στην Γιούτα στο Game 5 και με ηγέτες τους Τζορτζ, Τζάκσον πήραν την νίκη με 119-111, κάνοντας το 3-2 στην σειρά.

Ο Κουάι Λέοναρντ τέθηκε νωρίς εκτός Game 5 και - αν επιβεβαιωθεί το χειρότερο δυνατό σενάριο και έχει υποστεί ρήξη χιαστού - ίσως είναι εκτός για την σεζόν. Αυτό όμως δεν επηρέασε τους Κλίπερς, οι οποίοι παίζοντας με ψυχή πήραν την νίκη με 111-119 στο Game 5 στην Γιούτα και έκαναν το 3-2 στην σειρά.

Ο Πολ Τζορτζ με 37 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μάρκους Μόρις με 25 πόντους και ο Ρέτζι Τζάκσον με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Κλίπερς, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε σαν... αγώνα επίδειξης (με τις δύο ομάδες να ευστοχούν παρέα σε 17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο με τους Τζαζ να προηγούνται με 65-60 στο τέλος της δεύτερης περιόδου) και εξελίχθηκε σε... λασπομαχία στο τέλος. Οι Κλίπερς όμως ήταν περισσότερο διατεθειμένοι να λερώσουν τα χέρια τους, έβαλαν τα σουτ που έπρεπε στην τέταρτη περίοδο και πήραν μία δίκαιη νίκη.

Για τους Τζαζ - που παρατάχθηκαν για 5ο σερί παιχνίδι χωρίς τον Μάικ Κόνλεϊ - ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 32 πόντους με 9/17 τρίποντα, ο Ντόνοβαν Μίτσελ 21 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) και ο Ρούντι Γκομπέρ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-36, 65-60, 83-92, 111-119

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 12 (4/11 σουτ, 2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 32 (9/17 τρίποντα), Γκομπέρ 17 (10 ριμπάουντ), Ινγκλς 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίτσελ 21 (6/19 σουτ, 4/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νιάνγκ 2, Φέιβορς, Κλάρκσον 15 (4), Όνι

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 9 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μόρις 25 (3), Τζάκσον 22 (3), Τζορτζ 37 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μαν 13 (1), Ζούμπατς 2, Ρόντο, Μπέβερλι 5 (1), Κενάρντ 6 (2), Κόφι, Σκαρμπ