ΤΣΣΚΑ - Μπάγερν 66-69: Βαυαρική επέλαση προς την οκτάδα

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου
Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου EUROKINISSI

Θρίαμβος για τη Μπάγερν Μονάχου, που νίκησε την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (69-66) για να κάνει αποφασιστικό βήμα προς τα playoffs της EuroLeague. Μεγάλο ματς από Μπάλντουιν και Ρέινολντς, τέταρτη ήττα στα τελευταία έξι ματς για τους Ρώσους (VIDEOS).

Ο Μάικ Τζέιμς δεν υπάρχει πια, τουλάχιστον μέχρι να παρθεί μια απόφαση, ο Γουίλ Κλάιμπερν παραμένει εκτός δράσης, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ τραυματίστηκε στο 16' και έβγαλε το ματς σφαδάζοντας και η ΤΣΣΚΑ λύγισε το βράδυ της Παρασκευής από τη Μπάγερν (66-69) με αποτέλεσμα να πέσει στο 16-7 μετά από την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Στο 14-9 ανέβηκαν οι Βαυαροί που έκαναν άλμα πρόκρισης στα playoffs της διοργάνωσης, με τους Γουέιντ Μπάλντουιν - Τζέιλεν Ρέινολντς να κάνουν σπουδαία εμφάνιση και τον Ντι Τζέι Σίλι να τους βοηθά στην τέταρτη περίοδο.

Τόκο Σενγκέλια και Νίκολα Μιλουτίνοβ πάλεψαν και ήταν απελπιστικά μόνοι, ο Νταρούν Χίλιαρντ ήταν πολύ άστοχος και έχασε στο φινάλε και το μακρινό τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση, ενώ η ομάδα τους πέτυχε μόλις έξι πόντους στην τέταρτη περίοδο στην οποία μπήκε με προβάδισμα δέκα πόντων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χορταστικό ήταν το ματς από νωρίς, με τον Μιλουτίνοβ να έχει οκτώ και τον Ρέινολντς έξι πόντους για το 11-11 στο τέταρτο λεπτό. Ο Σέρβος έβαλε και τρίποντο για να φτάσει τους 14 (21-16), η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 27-25 με την ΤΣΣΚΑ να έχει 7/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10/11 βολές και έξι ασίστ για δύο λάθη, την ώρα που η Μπάγερν μετρούσε 7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές και τέσσερις τελικές πάσες για τρία λάθη.

Ο Μπάλντουιν έφτασε τους δέκα για το προσπέρασμα στο 13' (27-29), ο τραυματισμός του Μιλουτίνοβ στον ώμο χάλασε τον ρυθμό των γηπεδούχων στην επίθεση και η Μπάγερν έκλεισε το πρώτο μέρος στο +1 (39-40) με τον Χίλιαρντ να βάζει στην εκπνοή το πρώτο του σουτ. Οι δύο ομάδες μετρούσαν 22/48 δίποντα και μόλις 6/11 τρίποντα, επίδοση που δεν βλέπουμε συχνά στο σύχρονο μπάσκετ.

Με τον Μιλουτίνοβ να γυρίσερι στο παρκέ, η ΤΣΣΚΑ έγινε πιο απειλητική και στις δύο άκρες του παρκέ. Χίλιαρντ και Φόγκτμαν έβαλαν τα περιφερειακά σουτ, ο Σενγκέλια σκόραρε γκολ-φάουλ για το 60-50 και στο τέλος της τρίτης περιόδου η ΤΣΣΚΑ είχε πλέον χτίσει τη διαφορά που χρειαζόταν για να μην μπει στο τέταρτο δεκάλεπτο με άγχος. Μπάλντουιν και Ρέινολντς είχαν 4/4 βολές για το 62-58 στο 35', ο Σίλι έγραψε το 62-60 και ο ίδιος έβαλε τις βολές για την ισοπαλία (62-62) στα 3:06 κι ο Γουάιλερ-Μπαμ είχε ακόμα μία για το προσπέρασμα (62-63) πριν ο Ρέινολντς αστοχήσει σε κάρφωμα (!) στην επόμενη φάση.

Χάκετ (64-63) και Σίλι με τρίποντο (64-66) έδωσαν χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε, ο Φόγκτμαν ισοφάρισε ξανά, ο Ρέινολντς έγραψε το 66-68 κι ο Σίλι είχε μια βολή για το 66-69, πριν ο Χίλιαρντ εκτελέσει από πολύ μακριά για το τρίποντο της παράτασης, βρει σίδερο και δώσει τη νίκη στη συνολικά καλύτερη ομάδα της βραδιάς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Ράντοβιτς, Αμπρόσοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 39-40, 60-50, 66-69

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 6 (4 ριμπάουντ), Χομένκο 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Χίλιαρντ 15 (1/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Ούχοφ, Χάκετ 4 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Φόγκτμαν 8 (2), Σενγκέλια 11 (2/8 δίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ (8 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 1, Μπάλντουιν 22 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Σίλι 17 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 16 (7/17 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Φλακαντόρι, Τσίπσερ 3 (1), Γκιστ 2 (1/5 δίποντα), Τζόνσον 8 (4/7 δίποντα), Ραντόσεβιτς, Γκραντ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/42 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 13/14 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 20/45 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 17/20 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 24η αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ θα παίξει στη Βαλένθια (4/2 στις 22:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (5/2 στις 21:30).