ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 77-67: One Man Show και ρεκόρ καριέρας από τον Σενγκέλια

Ο Τορνίκε Σενγκέλια με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ο Τορνίκε Σενγκέλια με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας PHOTO CREDITS: CSKABASKET.COM

Μια ομάδα μόνος του ο Τόκο Σενγκέλια, σφυροκόπησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για να πάρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μια άνετη νίκη (77-67) στο πρώτο μισό της πρώτης διαβολοβδομάδας της σεζόν 2021/22 στη EuroLeague.

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ εκτός δράσης και με τον Κένεθ Φαρίντ ανέτοιμο, ο Τόκο Σενγκέλια βγήκε μπροστά. Ο Γεωργιανός έκανε απίθανα πράγματα το βράδυ της Τρίτης (12/10) και μαζί ένα εντυπωσιακό ρεκόρ καριέρας, για να οδηγήσει την ΤΣΣΚΑ στην εντός έδρας νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (77-67) για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Ο Σενγκέλια έπαιξε στα 36 από τα 40 λεπτά της αναμέτρησης, σκόραρε 33 πόντους που συνιστούν την καλύτερη επίδοσή του στη διοργάνωση (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/11 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε μία ασίστ και δύο κλεψίματα για 36 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Με 5/18 τρίποντα έκλεισε το ματς η ΤΣΣΚΑ, με 10/19 βολές η Ζενίτ που έγραψε 11 ασίστ για 16 λάθη.

Εντυπωσιακά, κυρίως στην άμυνα, μπήκε στο ματς η ΤΣΣΚΑ. Οι γηπεδούχοι έχτισαν προβάδισμα 11 πόντων στο πέμπτο λεπτό (13-2), με τον Τόκο Σενγκέλια να σκοράρει οκτώ πόντους, πριν η Ζενίτ ισορροπήσει τον αγώνα και κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-14. Οι Μοσχοβίτες μετρούσαν επτά ασίστ για ένα λάθος, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ασίστ για πέντε λάθη, σε ένα στατιστικό που εξηγούσε το σκορ της περιόδου.

Και όμως, ο Πασκουάλ είδε τους παίκτες του να κάνουν τρομερή προσπάθεια, να μειώνουν στο καλάθι (27-25 στο 16') με τον Πόιθρες, αλλά να δέχονται ένα μίνι ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ που πήγε στο +7 (36-29 στο 19') και κρατήθηκε μπροστά έως το ημίχρονο. Με τον Σενγκέλια ασταμάτητο, η ΤΣΣΚΑ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Λούντμπεργκ και τον Κλάιμπερν να γράφουν το 70-59 στο 36' και να κόψουν οριστικά τα πόδια της Ζενίτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 3 (4 ασίστ), Μπολόμποι 2, Ούχοφ, Χάκετ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 16 (7/13 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 33 (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κουρμπάνοφ 4, Σβεντ 8 (4/8 δίποντα)

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Καράσεφ, Κουλάγκιν 8 (1), Μπάρον 5 (1/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 5 (1), Ζούμπκοφ 8 (1), Πόιθρες 2, Πονίτκα 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φράνκαμπ 2, Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 5 (2/7 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 25/45 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/16 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 18/33 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 10/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί στην Αγία Πετρούπολη την Μπάγερν Μονάχου (14/10 στις 20:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα περιμένει στη Μόσχα τον Ερυθρό Αστέρα (15/10 στις 20:00).