ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάγερν 77-74: Έμεινε όρθια απέναντι στον Χίλιαρντ

PHOTO CREDITS: CSKABASKET.COM

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας γύρισε από το -13 της τρίτης περιόδου και -με τον Γουίλ Κλάιμπερν να "μιλάει" την κατάλληλη στιγμή- πήρε την εντός έδρας νίκη (77-74) σε βάρος της Μπάγερν. Μυθικό παιχνίδι από τον Νταρούν Χίλιαρντ (28 πόντοι με 6/10 τρίποντα), που δεν έφτανε.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπάγερν (77-74) στη MegaSport Arena, σε μια αναμέτρηση που στο μεγαλύτερο διάστημά της έμοιαζε να είναι πιο κοντά στην ήττα, παρά στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σπουδαία δουλειά για τρεισήμισι περιόδους, είδαν τον Νταρούν Χίλιαρντ (28 πόντοι με 6/10 τρίποντα) να κάνει ασύλληπτη εμφάνιση, στο φινάλε όμως δεν έβαλαν το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς.

Συγκεκριμένα, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ήταν αυτός που πήρε την ευθύνη λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (με την ομάδα του στο -1), αλλά σημάδεψε το σίδερο -τελείωσε τον αγώνα με 0/7 σουτ.

Έτσι, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε όρθια και πήρε την εντός έδρας νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της.

Το πρόβλημα της ασυνέπειας στην επίθεση ήταν εμφανές από νωρίς για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία αδυνατούσε να απειλήσει από τη ρακέτα (3/11 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Κάπως έτσι, η Μπάγερν βρήκε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα και σταδιακά να χτίσει την ψυχολογία της. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +6 (18-24) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με τη διαφορά να μεγαλώνει ακόμη περισσότερο λίγο αργότερα. Όλα αυτά σε μια βραδιά που είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά για τον Νταρούν Χίλιαρντ.

Ο αριστερόχειρας γκαρντ/φόργουορντ έκανε μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του και χάρη στους 18 πόντους (με 1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/4 βολές) που είχε μέχρι την ανάπαυλα, εξελίχθηκε στη βασική αιτία κακών για τη ρωσική άμυνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν άλλωστε το +9 (32-41) της Μπάγερν στο ημίχρονο.

Παρά το γεγονός πως ο Νταρούν Χίλιαρντ σίγησε στο τρίτο δεκάλεπτο, η δράση των ΝτεΣον Τόμας και Όγκουστιν Ρούμπιτ αρκούσε προκειμένου η Μπάγερν να διευρύνει το προβάδισμά της μέχρι το +13 (32-45) στο 23' της αναμέτρησης. Εκείνο ήταν το σημείο στο οποίο γύρισε ο διακόπτης για τους γηπεδούχους. Με τον Ντάνιελ Χάκετ και τον Γιοχάνες Φόγκτμαν σε πρωταγωνιστικό ρόλο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε την ανατροπή εντός έξι αγωνιστικών λεπτών, φτάνοντας στο σημείο να προηγηθεί αυτή πλέον (53-51 στο 28').

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους παίκτες των ομάδων να βάζουν το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο. Ο Νταρούν Χίλιαρντ "επανεμφανίστηκε" στην τέταρτη περίοδο, συνέβαλε σημαντικά για το +3 (70-73) του 39ου λεπτού, στην τελική ευθεία όμως ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν αυτός που αποφάσισε το αποτέλεσμα.

Πρώτα με το καλάθι που έβαλε στα 28'' για το τέλος κι εν συνεχεία με την κατοχή που κέρδισε, για να καρφώσει και να διαμορφώσει το αποτέλεσμα. Πριν από αυτό βέβαια, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να γίνει... ήρωας για την Μπάγερν, αφού το τρίποντο που πήρε από την κορυφή με 8'' για το τέλος κατέληξε στο σίδερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ - Περούγκα - Ράτσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 32-41, 56-57, 77-74.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 3 (1), Μπολομπόι 5 (1 τρίποντο, 3 μπλοκ), Ούχοφ, Χάκετ 10 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Φόγκτμαν 12 (1), Κλάιμπερν 17 (3/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 3 (1), Κουρμπάνοφ 3 (1), Σβεντ 12 (2/6 τρίποντα).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 2 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμας 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Γουόλντεν 3 (1), Χάντερ 5 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάραμαζ, Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 9 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 28 (1/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν Μονάχου: 10/28 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 29 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 6 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη MegaSport Arena (2/12, 19:00), ενώ η Μπάγερν επιστρέφει στο Audi Dome για τον αγώνα με τη Βιλερμπάν (2/12, 20:30).