ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αναντολού Εφές 100-65: Επίδειξη δύναμης και 9η σερί νίκη

Ο Τζέιμς κόντρα στον Πλάις στο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ με την Αναντολού Εφές για την EuroLeague 2020/21
Ο Τζέιμς κόντρα στον Πλάις CSKA MOSCOW BC / TWITTER

Εννιά σερί νίκες μετρά η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, που συνέτριψε με 100-65 την Αναντολού Εφές το βράδυ της Τρίτης (VIDEO).

Την ενδέκατη νίκη της σε 14 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ το βράδυ της Τρίτης (15/12), καθώς διέλυσε την Αναντολού Εφές (100-65) που με τη σειρά της έπεσε στο 50% και το 7-7.

Η ομάδα της Μόσχας κέρδισε και τις τέσσερις περιόδους της αναμέτρησης, με τον παγκίτι Γουίλ Κλάιμπερν να είναι πρώτος σκόρερ και τους Νταρούν Χίλιαρντ, Νίκολα Μιλουτίνοβ, Μάικ Τζέιμς να τον ακολουθούν σε ένα βράδυ που εξελίχθηκε σε περίπατο ενώ όλη η Ευρώπη περίμενε πως θα προσφέρει ένα ντέρμπι ολκής.

Απογοητευτικό βράδυ για την Αναντολού Εφές, που ήταν πραγματικά αγνώριστη, με τον Σέιν Λάρκιν να έχει 1/8 σουτ σε 17 λεπτά, τον Βασίλιε Μίτσιτς να μένει επίσης χαμηλά και τον Μπράιαντ Ντάνστον να παλεύει μόνος εναντίον όλων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Τζέιμς στην αρχική της πεντάδα και τον Κλάιμπερν στον πάγκο, η ΤΣΣΚΑ έχτισε προβάδισμα δέκα πόντων (12-2) μόλις στο έκτο λεπτό, την ώρα που η Εφές έπαιζε με τους Μίτσιτς, Λάρκιν, Σιμόν και μετρούσε 1/11 σουτ! Δεν ήταν σε καλή κατάσταση οι Τούρκοι, ισορρόπησαν πάντως το ματς και για ένα δέκατο του δευτερολέπτου θα είχαν και τρεις βολές στο φινάλε της περιόδου (20-13) αν ο Μίτσιτς δεν είχε κερδίσει φάουλ σε τρίποντο με το χρονόμετρο να έχει αδειάσει. Με 6/19 σουτ, οι φιλοξενούμενοι έλεγαν κι "ευχαριστώ" στην ΤΣΣΚΑ που μετρούσε τέσσερα λάθη και 1/5 σουτ από την περιφέρεια.

Ο Κλάιμπερν έγραψε το 30-21 στο 15', η Εφές μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 7/24 δίποντα (29.2%), με τον Ντάνστον να έχει 4/11 χάρη κυρίως στα πέντε επιθετικά ριμπάουντ που δεν μπορούσε να εξαργυρώσει. Ένα μικρό 0-4 για το 30-25 οδήγησε σε timeout του Ιτούδη, με τους Κλάιμπερν - Αντόνοφ να σκοράρουν τρίποντα για το 36-27 στο 17', το ματς να πηγαίνει σε υψηλότερο τέμπο και τους γηπεδούχους πιο έτοιμους γι' αυτό το στυλ, κυρίως όμως πιο αποτελεσματικούς έως το 47-34 του ημιχρόνου, στο οποίο ο Ντάνστον είχε πάρει το 1/3 των προσπαθειών της Εφές, παίζοντας μόλις έντεκα λεπτά.

Με ένα επί μέρους 10-2 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (57-36), με το παιχνίδι της να είναι πιο ισορροπημένο, την άμυνά της πολύ αποτελεσματική, με ένταση και δυναμισμό και με τον Μιλουτίνοβ να θυμίζει τον παίκτη που θαυμάσαμε τα προηγούμενα χρόνια. Ο Σέρβος έγραψε το 63-43 στο 27', το δεκάλεπτο έκλεισε στο 74-49 και φυσικά όλα είχαν κριθεί από νωρίς, με τον Αταμάν να αντιλαμβάνεται πως δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και να αφήνει το ματς για να σκεφτεί το επόμενο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πατέρνικο, Πέρεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 45-34, 72-49, 100-65

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Χομένκο 4, Τζέιμς 11 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χίλιαρντ 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ 8 (2), Αντόνοφ 7 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Φόγκτμαν 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 22 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Σενγκέλια 8 (2), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 12 (6/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 4 (1/8 σουτ), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον 5, Μπαλμπάι, Γκαζί 3 (1), Σανλίν, Μορμάν 3 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πλάις 2, Μίτσιτς 14 (3/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές), Άντερσον 4 (1), Ντάνστον 13 (6/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σιμόν 7 (3/8 σουτ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 26/37 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 9/12 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 16/45 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 12/17 βολές, 28 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ θα υποδεχθεί τη Ζενίτ (18/12 στις 19:00), ενώ η Αναντολού Εφές θα γυρίσει στην Κωνσταντινούπολη για να υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (17/12 στις 19:30).