FIBA EUROPE CUP

Τσμόκι Μινσκ - Περιστέρι 87-85: Άγγιξε την ανατροπή αλλά λύγισε στην παράταση

Ο Τεράν Πετεγουέι έχασε το ένα από τα δύο κρίσιμα σουτ του Περιστερίου στο ματς με την Τσμόκι FIBA

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -18 απέναντι στη Τσμόκι Μινσκ αλλά ηττήθηκε στην παράταση με 87-85 για την 1η αγωνιστική του FIBA Europe Cup

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλε γυρνώντας από το -18, το Περιστέρι ηττήθηκε στην Λευκορωσία από την Τσμόκι Μινσκ με 85-83 στην παράταση για την 1η αγωνιστική του FIBA Europe Cup. H ομάδα των Δυτικών προαστίων παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς καθώς παρά το αρχικό τους προβάδισμα οκτώ πόντων στο ξεκίνημα, έπαθαν black-out στη συνέχεια.

Μάλιστα η διαφορά ξέφυγε φτάνοντας μέχρι και τους 18 πόντους, με τους γηπεδούχους να έχουν την αυτοπεποίθηση με το μέρος τους, εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη την ομάδας του Μανωλόπουλου. Το Περιστέρι δεν το παράτησε, έκανε την ανατροπή πέρασε μπροστά με ένα πόντο στο τέλος ωστόσο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία να πάρουν το ματς, με τη νίκη να καταλήγει στα χέρια των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 20 πόντουςενώ θετικοί ήταν και οι ΜακΚρί και Μπράουν που είχαν από 14 πόντους. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Κλαρκ με 15 πόντους.

Με τον Τέραν Πέτεγουέι να ηγείται στο σκοράρισμα από τα πρώτα κι όλας λεπτά, το Περιστέρι μπήκε στο ματς παίρνοντας μία διαφορά 8 πόντων στο ξεκίνημα (2-10). Μία διαφορά που εξανεμίστηκε άμεσα καθώς η ομάδα της Λευκορωσίας αντέδρασε, μείωσε και μάλιστα προσπέρασε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μισού (37-33) και πήγε στα αποδυτήρια στο +6 (46-40).

Το προβάδισμα των Λευκορώσων μεγάλωσε στο δεύτερο μισό, προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων (61-50) με το Περιστέρι να παρουσιάζει προβλήματα τόσο στην αμυντική του λειτουργία όσο και στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Τα πράγματα ωστόσο άλλαξαν, οι παίκτες του Μανωλόπουλου αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσαν στον πόντο (70-69) με τέσσερα λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Το ματς πήγε στην παράταση έπειτα από άστοχη προσπάθεια του Πέτεγουεϊ να δώσει τη νίκη στο Περιστέρι.

Στην παράταση το Περιστέρι έχασε διπλή ευκαιρία να πάρει το ματς και με άσχημα εκτελεσμένα σουτ, έδωσε τη νίκη στην ομάδα από το Μινσκ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 46-40, 70-56, 77-77 (κ.α), 87-85.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ: Μπελιάνκου 13 (2), Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παράλιου, Τραστινέτσκι 7 (1), Ντόντου 2, Ερνάντεθ 10 (8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Σταμπρούσκι, Άπσο 14 (6/11 δίποντα), Γουόρνερ 11 (8 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπράουν 14 (10/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (1), ΜακΚρί 14 (5/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 20 (4/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Σαλούστρος 5 (9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μωραΐτης 4, Μορέιρα 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσμόκι: 25/45 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 16/21 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 24 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 23/35 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 18 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την επόμενη αγωνιστική του Fiba Europe Cup το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τους Μπέικεν Μπέαρς (20/20, 19:00) ενώ η Τσμόκι Μινσκ παίζει εκτός έδρας απέναντι στην Χάκρο (20/10, 21:00).