EUROCUP

Τσεντεβίτα Ολίμπια - Προμηθέας 98-84: Κατάρρευση και ήττα

Ο Προμηθέας προδόθηκε από την άμυνά του και υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (98-84) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για το EuroCup.

Ο Προμηθέας κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο και μοιραία υπέστη βαριά ήττα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (98-84) σε εξ αναβολής αγώνα για το EuroCup. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έμειναν από δυνάμεις και δεδομένης της εκτελεστικής συνέπειας των γηπεδούχων στο τρίποντο, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο μετά από την ανάπαυλα.

Ο Τζέικομπ Πούλεν (22 πόντοι με 3/8 τρίποντα και 5 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ζακ Όγκαστ (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τον Γιόγκι Φέρελ (16 πόντοι με 4/5 σουτ και 6/6 βολές) να έχουν επίσης πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη της Τσεντεβίτα Ολίμπια. Για τον Προμηθέα, ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Τζεράι Γκραντ έκλεισαν τον αγώνα έχοντας 18 πόντους και 8 ριμπάουντ έκαστος.

10. Προμηθέας 4-10

Ο Προμηθέας δεν είχε ενέργεια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δίνοντας τη δυνατότητα στην Τσεντεβίτα Ολίμπια να βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/7 βολές στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα το +12 (27-15) που της έδωσε την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Ό,τι κι αν δοκίμαε ο Ηλίας Ζούρος δεν ήταν εύκολο να αποδώσει, αφού η άμυνα της ομάδας του παρέμενε προβληματική. Το -5 (48-43) του ημιχρόνου άφηνε μια χαραμάδα ελπίδας για τη συνέχεια, η οποία όμως... έκλεισε πολύ γρήγορα στο δεύτερο μέρος.

Βλέπετε, η Τσεντεβίτα Ολίμπια πάτησε το γκάζι (με κουμανταδόρο τον Γιόγκι Φέρελ) και εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (65-45 στο 24'), κάνοντας το πλέον αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Από εκεί κι έπειτα, όλα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Με άσχημα ποσοστά στο τρίποντο και την περιφέρεια των γηπεδούχων να κάνει θραύση άλλωστε, ο Προμηθέας δεν μπορούσε παρά να ηττηθεί στη Λιουμπλιάνα, παραμένοντας στην τελευταία θέση του Β' Ομίλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα - Ράτσις - Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Γκόλεματς): Πούλεν 2 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Φέρελ 16 (2/3 τρίποντα), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19 (8/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Χόντζιτς 3 (1), Σκούκα, Όμιτς 4 (5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντοβάνοβιτς 4 (4 ριμπάουντ), Χάμποτ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκραντ 18 (8/11 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκάντι 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγραβάνης 18 (5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Τσεντεβίτα: 25/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 24/47 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 12/16 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.