ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Τσεχία - Ουρουγουάη 80-79: Νίκη-θρίλερ σε τρελό παιχνίδι και τώρα ο Καναδάς

Ο Οντρέι Μπάλβιν σε αγώνα Τσεχία - Ουρουγουάη
Ο Οντρέι Μπάλβιν σε αγώνα Τσεχία - Ουρουγουάη Ⓒ 2021 CHAD HIPOLITO, THE CANADIAN PRESS/ ASSOCIATED PRESS

Η Τσεχία πήγε να βγάλει τα μάτια της κόντρα στην Ουρουγουάη, αφού απώλεσε διαφορά 14 πόντων στην τέταρτη περίοδο, αλλά τελικά πήρε την νίκη με 80-79 και την πρόκριση στα ημιτελικά του Προολυμπιακού. Μοιραίος ο Γκρέιντζερ για τους ηττημένους, αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

Η Τσεχία πήγε να τα κάνει μαντάρα κόντρα στην Ουρουγουάη. Στο τέλος ωστόσο πήρε την νίκη με 80-79 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, όπου θα αντιμετωπίσει τον οικοδεσπότη Καναδά.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στην δεύτερη περίοδο (38-22) και με 14 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης (73-59). Έκτοτε όμως έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποκορύφωμα το τελευταίο λεπτό, όταν παίκτες τους υπέπεσαν κατά σειρά σε επιθετικό φάουλ (Μπόχατσικ), λάθος πάσα (Σατοράνσκι) και άστοχο λέι-απ (Βέσελι). Στο τέλος ωστόσο είδαν την τύχη να τους χαμογελάει, αφού ο Τζέισον Γκρέιντζερ αστόχησε στην τελευταία επίθεσης της Ουρουγουάης σε ελεύθερο τρίποντο, με τους Τσέχους να πανηγυρίζουν την νίκη.

Ο Σατοράνσκι με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Σιρίνα να προσθέτει 17 πόντους και τον Μπάλβιν 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Ουρουγουάη, οι Γκρέιντζερ και Φιτιπάλντο είχαν από 22 πόντους και ο Βέσκοβι 12 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 45-37, 67-57, 80-79

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 10 (5/5 δίποντα), Βιοράλ, Σμούρα, Σατοράνσκι 19 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σιλμπ 3 (1), Μπάλβιν 12 (6/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σιρίνα 17 (4), Πέτερκα 5 (1), Μπόχατσικ 8 (2), Βέσελι 6

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Μανιάνο): Ροντρίγκεζ, Φιτιπάλντο 22 (6), Καλφάνι 8 (2), Χάλερ, Σέρες, Γκρέιντζερ 22 (5), Μπατίστα 2, Πάροντι 4 (1/11 σουτ, 1 τρίποντο), Βεσκοβι 12 (2), Βάσμαν 9 (5 ριμπάουντ)