NBA

Θάντερ - Τζαζ 93-109: Μία ανάσα από την 1η θέση η Γιούτα, στα ρηχά ο Ποκουσέβσκι

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς των Τζαζ
Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς των Τζαζ Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ASSOCIATED PRESS

Οι Τζαζ έκαναν την δουλειά τους κόντρα στους Θάντερ, πήραν μία άνετη νίκη με 109-93 στην Οκλαχόμα Σίτι και βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης στην Δύση.

Οι Τζαζ απέχουν πλέον μία νίκη - ή μία ήττα των Σανς - από το να κλείσουν την κανονική περίοδο με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ, κάτι που έχει να συμβεί από την σεζόν 1997/98. Το προτελευταίο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση έγινε στην Οκλαχόμα Σίτι, όπου επιβλήθηκαν με 93-109 των Θάντερ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 51-20.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτει 18 πόντους και τον Ρούντι Γκομπέρ 16 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Για τους Θάντερ, ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι έμεινε στους 6 πόντους με 3/10 σουτ και 9 ριμπάουντ σε 31 λεπτά, με τον Σβι Μίχαλιουκ να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 19 πόντους και τον Γκάμπριελ Ντεκ να προσθέτει 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-30, 47-61, 66-92, 93-109

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 2 (1/13 σουτ), Ποκουσέβσκι 6 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ), Ρόμπι 6, Μπράουν 5 (8 ριμπάουντ), Μαλεντόν 18 (2), Ντεκ 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χόαρντ 9 (5 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 4, Μίχαλιουκ 19 (3), Μπράουν 6

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 22 (2), Γκομπέρ 16 (18 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 10 (1), Ινγκλς 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ιλιασόβα, Μπράντλεϊ 2, Νιανγκ 11 (2), Μόργκαν 2, Φέιβορς 8 (5 ριμπάουντ), Αζουμπούικε, Κλάρκσον 18 (4), Τόμας, Φόρεστ 9 (1), Όνι

Photo Credits: ⓒ 2021 Rick Bowmer/Associated Press