NBA

Θάντερ - Μάβερικς 106-127: Μαγικός Ποκουσέβσκι, άνετα το Ντάλας

Ο Ποκουσέβσκι με τη φανέλα των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ
Ο Ποκουσέβσκι με τη φανέλα των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ Ⓒ 2021 MATT YORK / ASSOCIATED PRESS

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του πραγματοποίησε ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι κόντρα στους Μάβερικς, έχοντας 21 πόντους στην ήττα των Θάντερ με 106-127 από το ανώτερο Ντάλας του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι συνεχίζει να βελτιώνεται μέρα με τη μέρα. Και, κόντρα στους Μάβερικς, πραγματοποίησε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, σε ένα βράδυ πάντως που οι Μάβερικς έκαναν πάρτι, επικρατώντας με 106-127 στην Οκλαχόμα Σίτι.

Ο Σέρβος φόργουορντ ξεκίνησε για ακόμα μία φορά στην βασική πεντάδα και ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους με 8/17 σουτ (3/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ποκουσέβσκι δεν συνοδεύτηκε πάντως και από νίκη. Και αυτό γιατί οι Μαβς απλώς ήταν μία κλάση ανώτεροι, καθαρίζοντας το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όταν ξέφυγαν με 83-100, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο φινάλε.

Ο Λούκα Ντόντσιτς με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να προσθέτει 20 πόντους και τον Τιμ Χάρνταγουεϊ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-33, 63-71, 83-100, 106-127

ΘΑΝΤΕΡ: Ποκουσέβσκι 21 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπι 12 (5/14 σουτ, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 6 (1/5 σουτ, 9 ριμπάουντ), Μαλεντόν 14 (4/13 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μίχαλιουκ 16 (2), Γουίλιαμς 9 (5 ριμπάουντ), Χολ 10 (1), Μπράντλεϊ 8 (5 ριμπάουντ), Ζερόμ 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 12 (2), Κλέμπερ 6 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 20 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόντσιτς 25 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρίτσαρντσον 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μέλι 6, Χάρνταγουεϊ 19 (3), Μαριάνοβιτς, Πάουελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπερκ 6, Μπράνσον 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπέι, Χίντον 4, Γκριν 4

Photo Credits: ⓒ 2021 Matt York / Associated Press