NBA

Θάντερ - Γκρίζλις 107-116: Καθάρισε ο Μπρουκς, διψήφιος ο Ποκουσέβσκι

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι σε αγώνα των Θάντερ με τους Γκρίζλις
Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι σε αγώνα των Θάντερ με τους Γκρίζλις Ⓒ 2021 GARETT FISBECK/ASSOCIATED PRESS

Οι Γκρίζλις αποδείχθηκαν ανώτεροι των Θάντερ και στηριζόμενοι σε ένα τρομερό τρίτο δωδεκάλεπτο πήραν την νίκη με 116-107. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Ποκουσέβσκι.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι συνεχίζει να δίνει ενθαρρυντικά σημάδια, οι Θάντερ συνεχίζουν να χάνουν και όλα πάνε βάσει... σχεδίου για την Οκλαχόμα Σίτι, που γνώρισε την ήττα με 107-116 από τους Γκρίζλις.

Ο Ποκουσέβσκι ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι από τα φωτεινά σημεία των Θάντερ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους με 5/8 σουτ (1/3 τρίποντα), 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κόψιμο και 5 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Δεν έφτανε όμως αυτό για την ομάδα του.

Οι Θάντερ ήταν απλώς ανώτεροι και με τον Ντίλον Μπρουκς να έχει 25 πόντους και τον Γκρέισον Άλεν να προσθέτει άλλους 20 πόντους πήραν μία νίκη που τους βοήθησε να ανέβουν πάνω από το 50% στο ρεκόρ τους, έχοντας πλέον 21-20. Και ήταν μία νίκη που ήρθε χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισαν με ένα επιμέρους σκορ 33-12, μετατρέποντας το 61-49 εναντίον τους σε 73-82 υπέρ τους, κάνοντας τα... απαραίτητα στο τέλος για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Μόουζες Μπράουν με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Θάντερ, με τον Λου Ντορτ να προσθέτει 14 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 53-49, 73-82, 107-116

ΘΑΝΤΕΡ: Ποκουσέβσκι 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ντορτ 14 (6/16 σουτ, 1/7 τρίποντα), Χόρφορντ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρόμπι 9 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 10 (4/14 σουτ, 2 τρίποντα), Γουίλιαμς 11 (1), Μπράουν 19 (12 ριμπάουντ), Μίχαλιουκ 7 (3/10 σουτ, 1/6 τρίποντα), Ζερόμ 11 (3)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Άντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Μπρουκς 25 (1), Βαλαντσιούνας 16 (15 ριμπάουντ), Μοράντ 11 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άλεν 20 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίνσλοου 9 (7 ριμπάουντ), Κλαρκ 8 (9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τζόουνς 4, Μπέιν 3 (1), Μέλτον 14 (4)

Photo Credits: ⓒ 2021 Garett Fisbeck/Associated Press