NBA

Τα αποτελέσματα των φιλικών του ΝΒΑ: Ντεμπούτο με νίκη για Γουέστμπρουκ και Γουίζαρντς

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ στο ντεμπούτο του με τους Γουίζαρντς
Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ στο ντεμπούτο του με τους Γουίζαρντς AP IMAGES/ROB CARR

Με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, οι Γουίζαρντς πήραν τη νίκη κόντρα στους Πέισερς. Οι Μάτζικ πήραν τη δεύτερη νίκη τους απέναντι στους Χόρνετς, ενώ οι Χοκς "άρπαξαν" στο τέλος τη νίκη και ανάγκασαν τους Γκρίζλις στην πρώτη τους ήττα.

Τρεις αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν τα μεσάνυχτα στο μεγαλύτερο πρωτάθλημα του πλανήτη, το NBA, με τα φώτα να είναι στραμμένα επάνω στο ντεμπούτο του Ράσελ Γουέστμπρουκ με τη φανέλα των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.

Οι "Μάγοι" έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Τόμας Μπράιαντ επικράτησαν των Ντιτρόιτ Πίστονς με 99-96 και έδειξαν σιγά σιγά να δένουν σαν σύνολο.

Ο Μπράιαντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, αφού τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 22 πόντους που σκόραρε μέσα σε 25 λεπτά και 7 ριμπάουντ.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, αγωνίστηκε 17 λεπτά, σκοράροντας 8 πόντους, μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ, στον πρώτο του αγώνα για φέτος. Ο δεύτερος σταρ της ομάδας, Μπράντλεϊ Μπιλ, σημείωσε 15 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής. Τέλος, ο πρώην παίκτης της Μακάμπι, Ντένι Αβντίγια, σε 31 λεπτά που αγωνίστηκε, σημείωσε 9 πόντους έχοντας και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 49-63, 76-83, 96-99

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 14 (9 ριμπάουντ), Γκρίφιν 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάμλι 2, Ράιτ 9, Χέις 11, Τζάκσον 13 (8 ριμπάουντ), Μικχάιλιουκ 11, Ντουμπούγια, Οκαφόρ 8, Ρόουζ 14 (5 ασίστ), Μπέι, Έλινγκτον 3, Στιούαρτ

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Αβντίγια 9, (10 ριμπάουντ), Γκιλ 2, Μπράιαντ 22 (7 ριμπάουντ), Μπιλ, 15, Γουέστμπρουκ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ, Μπερτάνς 3, Νέτο 10, Λόπεζ 13 (3 ριμπάουντ), Μπράουν 9, Ρόμπινσον 6, Μπόνγκα 1, Βάγκνερ, Γουίνστον 1

ΜΑΤΖΙΚ - ΧΟΡΝΕΤΣ 120-117

Οι Ορλάντο Μάτζικ πήραν τη δεύτερη νίκη τους στα pre season games, με τους Άαρον Γκόρντον (20 πόντους, 7 ριμπάουντ), Κόουλ Άντονι και Νίκολα Βούτσεβιτς (18 πόντους, 12 ριμπάουντ) να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ορλάντο, αφού πέτυχαν τους 57 από τους 120 πόντους της ομάδας τους.

Για τους ηττημένους, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ντεβόντε Γκράχαμ, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 25 πόντους και ο Τέρι Ροζίερ, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και 6 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-27, 63-49, 94-78, 120-117

ΜΑΤΖΙΚ: Μπέικον 4, Γκόρντον 20 (9 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 18 (12 ριμπάουντ), Φουρνιέ 11, Φουλτζ 11, Ρος 11, Οκέκε 4, Άντονι 19, Γουίλιαμς 10 (8 ριμπάουντ), Μπιρτς 9 (5 ριμπάουντ), Μανέ, Φρανκς, Κάναντι 3

ΧΟΡΝΤΕΤΣ: Μάρτιν, Ουάσινγκτον 9 (7 ριμπάουντ), Ζέλερ 13, Γκράχαμ 25, Ροζίερ 24 (6 ασίστ), Μπολ 4, ΜακΝτάνιελς 2, Μπιγιόμπο 2, Μπρίτζες 12 (15 ριμπάουντ), Μονκ 11, Μάρτιν 10, Σνιντ, Ρίτσαρντς, Ντελόιερ 3, Γουίτνι, Κουκ

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΧΟΚΣ 116-117

Οι Ατλάντα Χοκς πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό τέταρτο 12λεπτο και με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να βάζει 19 πόντους και να μαζεύει 5 ριμπάουντ, γύρισαν στο τέλος από το -14 με ένα επιμέρους 36-25 και πήραν τη νίκη, αναγκάζοντας την ομάδα του Μέμφις στην πρώτη τους ήττα στα pre season games, αφού είχα σερί 4-0.

Για τους Γκρίζλις, ο Μοράντ τελείωσε το ματς έχοντας 15 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Μπρουκς είχε 17.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 61-51, 91-81, 116-117

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Μπρουκς 17, Άντερσον 10, Βαλαντσιούνας 5, Άλεν 13 (6 ριμπάουντ), Μοράντ 15 (8 ασίστ), Μέλτον 14, Κλαρκ 10, Μπέιν 5, Ντιένγκ 3, Τζόουνς 5, Κόνχαρ 8 (6 ριμπάουντ), Κέιβερ 4, ΜακΝτέρμοντ 2, Μπουχάναν 5

ΧΟΚΣ: Χάντερ 4 (4 ριμπάουντ), Κόλλινς 15 (6 ριμπάουντ), Καπελά 4 (7 ριμπάουντ), Ρέντις 18, Γιανγκ 12, Μπογκντάνοβιτς 11 (7 ασίστ), Γκαλινάρι 19 (5 ριμπάουντ), Χέρτερ 16, Χιλ 5, Φερνάντο 6, Γκούντγουιν 6, Μέις, Νάιτ 2