NBA

Τα αποτελέσματα της βραδιάς του ΝΒΑ: Ξύπνησε ο Γουόκερ και εκτέλεσε τους Πέισερς

Ο Κέμπα Γουόκερ των Σέλτικς
Ο Κέμπα Γουόκερ των Σέλτικς Ⓒ 2021 CHARLES KRUPA/ASSOCIATED PRESS

Με τον Κέμπα Γουόκερ να σημειώνει 32 πόντους, οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -14 και νίκησαν με 118-112 τους Πέισερς. Νίκες για Ράπτορς, Σανς, Κινγκς και Θάντερ.

Ο Κέμπα Γουόκερ ακόμα ψάχνει πατήματα μετά την επιστροφή του στην δράση. Σίγουρα δεν φάνηκε να έχει κάποιο πρόβλημα κόντρα στους Πέισερς πάντως, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Σέλτικς στην νίκη με 118-112.

Ο άλλοτε All Star γκαρντ είχε 32 πόντους (season high) και μαζί με τον Ντάνιελ Τάις (17 πόντοι) και τον Τζέιλεν Μπράουν (15 πόντοι) βοήθησαν την Βοστώνη να επιστρέψει από το -14 του πρώτου ημιχρόνου και να φτάσει στην νίκη, καθαρίζοντας το παιχνίδι με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, χάρη στο οποίο ξέφυγαν με 110-101.

Για τους Πέισερς, ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 24 πόντους, ο Τζάστιν Χόλιντεϊ 19 πόντους και ο Μάιλς Τέρνερ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-31, 61-60, 92-84, 118-112

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τόμπσον 6 (5 ριμπάουντ), Τέιτουμ 9 (4/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τάις 17 (2), Γοόκερ 32 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν 15 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νέσμιθ, Ρ. Γουίλιαμς 14 (11 ριμπάουντ), Τιγκ 14 (), Πρίτσαρντ 9 (1), Γκριν 2

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 24 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ 6 (2/7 τρίποντα), Τέρνερ 17 (2/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 12 (5/17 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τ. Χόλιντεϊ 19 (5/ τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΚόνελ 6 (5 ριμπάουντ), Σάμνερ 6, Α. Χόλιντεϊ 15 (3), Λαμπ 7

ΡΑΠΤΟΡΣ - ΡΟΚΕΤΣ 122-111

Οι Ράπτορς παρατάχθηκαν κόντρα στους Ρόκετς χωρίς τον Πασκάλ Σιάκαμ, τον προπονητή τους, Νικ Νερς και άλλα πέντε μέλη του τεχνικού επιτελείου λόγω του πρωτοκόλλου κορονοϊού. Τίποτα από αυτά δεν είχε σημασία όμως, με το Τορόντο να φτάνει σε μία σχετικά εύκολη νίκη με 122-111, έχοντας στην θέση του προπονητή τον Σέρχιο Σκαριόλο.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καναδών, με τον Φρεντ ΒανΒλίτ να προσθέτει 25 πόντους και τον Κάιλ Λάουρι 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους Ρόκετς, ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 27 πόντους και ο Τζον Γουόλ 21 πόντους και 12 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-31, 67-59, 95-80, 122-111

ΡΑΠΤΟΡΣ: Μπουσέ 7 (8 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λάουρι 20 (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Πάουελ 30 (4), ΒανΒλίτ 25 (6/23 σουτ, 5 τρίποντα), Μπέμπρι 13, Γουατανάμπε 4, Τζόνσον, ΜακΚό, Μπέινς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τόμας, Ντέιβις 3 (1)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιτ 8, Γουόλ 21 (2/9 τρίποντα, 12 ασίστ), Ολαντίπο 27 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάτον 5 (1), Γκόρντον 17 (3), Μπράουν 3 (1 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Νουάμπα 8

ΜΠΟΥΛΣ - ΣΑΝΣ 97-106

Δύο σερί ήταν αρκετά για τους Σανς για να ανατρέψουν τα δεδομένα στο Σικάγο και να επιβληθούν με 97-106 των Μπουλς, σημειώνοντας την 10η νίκη τους στα 12 τελευταία παιχνίδια τους.

Το Φοίνιξ έδειξε χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο, αφού αρχικά κατάφερε χάρη σε ένα σερί 9-0 να μετατρέψει το 87-80 εναντίον του σε 87-89 υπέρ του, ενώ λίγο αργότερα έτρεξε και ένα σερί 10-0 ώστε να μετατρέψει το 92-91 σε 92-101, για να φτάσει στην νίκη.

Ο Ντέβιν Μπούκερ και ο ΝτιΆντρε Έιτον είχαν από 22 πόντους για τους Σανς, με τον Κρις Πολ να προσθέτει 14 πόντους και 15 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 58-46, 81-74, 97-106

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς 4 (7 ριμπάουντ), Κάρτερ 2 (5 ριμπάουντ), Γουάιτ 19 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τεμπλ 5 (1), ΛαΒίν 24 (4), Γιανγκ 13 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κορνέ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αρκιντιάκονο 3 (1), Σατοράνσκι 12 (2), Βάλενταϊν 4

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 14 (2), Έιτον 22 (7 ριμπάουντ), Πολ 14 (6 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Μπούκερ 22 (9/24 σουτ, 5 ασίστ), Καμίνσκι 15 (1), Σμιθ, Ναντέρ 4, Τζόνσον 8 (2), Πέιν 2, Κάρτερ, Μουρ 2

ΘΑΝΤΕΡ - ΧΟΚΣ 118-109

Σε ένα παιχνίδι που οι Θάντερ υποχρεώθηκαν να αλλάξουν εμφανίσεις στο ημίχρονο του αγώνα με τους Χοκς επειδή στο πρώτο ημίχρονο φορούσαν παρόμοια χρώματα και μπερδεύονταν διαιτητές και φίλαθλοι, η Οκλαχόμα Σϊτι αποδείχθηκε ανώτερη, παίρνοντας την νίκη με 118-109.

Η αλήθεια πάντως είναι πως είτε με πορτοκαλί εμφανίσεις - όπως ξεκίνησαν - είτε με λευκές, οι Θάντερ ήταν ανώτεροι, ξεφεύγοντας με 63-55 στην δεύτερη περίοδο και 96-80 στην τρίτη, καθαρίζοντας σχετικά νωρίς το παιχνίδι.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λου Ντορτ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ντάριους Μπάζλεϊ 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Χοκς, ο Τζον Κόλινς είχε 25 πόντους, ο Κλιντ Καπέλα 17 πόντους και 21 ριμπάουντ και ο Τρε Γιανγκ 17 πόντους, αλλά με 7/21 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-33, 63-55, 96-80, 118-109

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 18 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Ντορτ 19 (4), Ρόμπι 7 (1), Μαλεντόν 13 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 24 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Τζάκσον 3 (1), Μουσκάλα 10 (2), Γουίλιαμς 15 (1), Τζερόμ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΧΟΚΣ: Κόλινς 25 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καπέλα 17 (21 ριμπάουντ), Γιανγκ 17 (7/21 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σνελ, Χέρτερ 15 (5/14 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 8 (2/8 σουτ, 5 τρίποντα), Οκόνιου 4, Χιλ 3 (1), Ρόντο 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέις 10 (1)

ΠΙΣΤΟΝΣ - ΚΙΝΓΚΣ 107-110

Οι Κινγκς είχαν ξεχάσει ακόμα και πώς γράφεται η λέξη "νίκη". Κόντρα στους Πίστονς ωστόσο άρχισαν να θυμούνται ξανά το συναίσθημα της επιτυχίας, καταφέρνοντας έπειτα από ένα ματς θρίλερ - όπου μεταξύ άλλων απώλεσαν μία διαφορά 17 πόντων και στο τέλος αστόχησαν σε... όσες βολές μπορούσαν δίνοντας συνεχώς ευκαιρίες στο Ντιτρόιτ - να πάρουν την νίκη με 107-110.

Οι Πίστονς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο το τρίποντο του Τζεράμι Γκραντ στο τέλος του αγώνα δεν βρήκε στόχο, με το Ντιτρόιτ να γνωρίζει την 5η ήττα του στα τελευταία έξι παιχνίδια του.

Ο ΝτιΆρον Φοξ με 27 πόντους ήταν ο ηγέτης των Κινγκς, με τον Χάρισον Μπαρνς να προσθέτει 21 πόντους και τους Μάρβιν Μπάγκλεϊ και Ρισόν Χολμς από 17 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Γκραντ είχε 30 πόντους και οι Ντένις Σμιθ και Σάντικ Μπέι από 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-35, 52-55, 80-75, 107-110

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέι 17 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάμλι 6 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 17 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Έλινγκτον 3 (1), Ντουμπούγια, Στιούαρτ 6 (11 ριμπάουντ), Λι 8, Μίχαλιουκ 6 (1), Τζάκσον 14 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

ΚΙΝΓΚΣ: Μπάγκλεϊ 19 (8 ριμπάουντ), Μπαρνς 21 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χολμς 19 (17 ριμπάουντ), Φοξ 27 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χιλντ 14 (4/14 σουτ, 3/9 τρίποντα), Μπιέλιτσα 8 (1), Τζόζεφ, Τζέφρις 2, Τζέιμς, Γκάι

Photo Credits: ⓒ 2021 Charles Krupa/Associated Press