NBA

Τα αποτελέσματα της βραδιάς του NBA: Απίστευτος Ρος, οδήγησε τους Μάτζικ στην νίκη επί των Νικς

Ο Τέρενς Ρος με την φανέλα των Μάτζικ
Ο Τέρενς Ρος με την φανέλα των Μάτζικ Ⓒ 2021 PHELAN M. EBENHACK/ ASSOCIATED PRESS

Τρελά πράγματα στο "Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν, με τον Τέρενς Ρος να σημειώνει και τους 22 πόντους του στην 4η περίοδο, βοηθώντας τους Μάτζικ να σοκάρουν τους Νικς, επικρατώντας με 110-104 μέσα στην Νέα Υόρκη. Στο ρελαντί Σίξερς και Σέλτικς κόντρα σε Θάντερ και Ρόκετς αντίστοιχα.

Ο Τέρενς Ρος ήταν άποντος για τρεις περιόδους κόντρα στους Νικς. Στην 4η περίοδο όμως αποφάσισε να γυρίσει τον διακόπτη και... video game mode. Αποτέλεσμα; Οι Μάτζικ να φέρουν τούμπα το ματς και να αλώσουν το "Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν" με 104-110.

Ο εκρηκτικός σκόρερ σημείωσε και τους 22 πόντους στην 4η περίοδο και πήρε από το χέρι την ομάδα του, σε ένα παιχνίδι που το Ορλάντο ήταν σταθερά πίσω στο σκορ για τρεις περιόδους και βρέθηκε ακόμα και στο -13 στην δεύτερη περίοδο. Το επιμέρους 36-24 στην τέταρτη περίοδο όμως αποδείχθηκε αρκετό για το Ορλάντο κόντρα στους "ψηλωμένους" Νικς, που υποτίμησαν τους Μάτζικ και το πλήρωσαν.

Ο Κόουλ Άντονι με 29 πόντους, 16 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών - που πλέον έχουν ρεκόρ 1-2 - με τους Τζέιλεν Σαγκς και Γουέντελ Κάρτερ να έχουν από 11 πόντους,

Για τους Νικς, που έχουν ρεκόρ 2-1 μετά από αυτή την ήττα, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 30 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ντέρικ Ρόουζ 23 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-27, 57-52, 80-74, 104-110

ΝΙΚΣ: Ραντλ 30 (8/24 σουτ, 2/10 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 10 (10 ριμπάουντ), Γουόκερ 10 (2), Φουρνιέ 8 (3/11 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρετ 12 (5/17 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόπιν 2, Γκίμπσον, Ρόουζ 23 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΜπράιντ, Μπερκς 9 (3/10 σουτ, 1/6 τρίποντα), Κουίκλι

ΜΑΤΖΙΚ: Φ. Βάγκνερ 10 (4/11 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάρτερ 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπάμπα 10 (3/11 σουτ, 13 ριμπάουντ), Άντονι 29 (5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σαγκς 11 (1), Μπραζντέικις, Λόπεζ 2, Μ. Βάγκνερ 8 (1), Χάμπτον 7 (1), Ρος 22 (2)

Ρόκετς - Σέλτικς 97-107

Μετρώντας δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, οι Σέλτικς χρειάστηκε να αντιμετωπίσουν μία ομάδα που στοχεύει στο... Νο1 του NBA Draft 2022 για να σημειώσουν την πρώτη φετινή τους νίκη, αλώνοντας με 97-107 το Χιούστον.

Οι "Κέλτες" τα βρήκαν σκούρα στην αρχή από τους νεανικούς Ρόκετς, αφού το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 30-22. Από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα ωστόσο η Βοστώνη σοβαρεύτηκε και ανέτρεψε την κατάσταση, έφτασε ακόμα και στο +20 στην τρίτη περίοδο και τελικά επικράτησε των Ρόκετς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίους των νικητών - που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζέιλεν Μπράουν - με τον Ντένις Σρούντερ και τον Γκραντ Γουίλιαμς να προσθέτουν από 18 πόντους και τον Αλ Χόρφορντ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιλεν Γκριν (Νο2 στο ΝΒΑ Draft 2021) είχε βραδιά καριέρας με 30 πόντους και 8/10 τρίποντα, με τον Κρίστιαν Γουντ να προσθέτει 20 πόντους και τον Κέβιν Πόρτερ 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 51-53, 72-89, 97-107

ΡΟΚΕΤΣ: Τέιτ 12 (8 ριμπάουντ), Τάις 6 (5 ριμπάουντ), Γουντ 20 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πόρτερ 15 (3 τρίποντα, 8 λάθη), Γκριν 30 (8), Χάουζ, Νουάμπα, Σενγκούν 7, Όγκαστιν 3 (1), Γκόρντον 2 (1/6 σουτ), Κρίστοφερ 2

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 31 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χόρφορντ 17 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 2, Σμαρτ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σρούντερ 18 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 18 (5), Νέσμιθ, Πρίτσαρντ 6 (2), Ρίτσαρντσον 7 (1)

Θάντερ - Σίξερς 103-115

Ο Σεθ Κάρι θύμισε... Στεφ Κάρι και αυτό αποδείχθηκε αρκετό για τους Σίξερς για να επικρατήσουν με 103-115 των Θάντερ μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο 2-1, έναντι 0-3 των αντιπάλων τους.

Ο Κάρι ήταν μυθικός στην πρώτη περίοδο, σημειώνοντας τους 23 από τους συνολικά 28 πόντους του σε αυτό το διάστημα, δίνοντας από νωρίς το πάνω χέρι στην ομάδα του. Κάτι που αποδείχθηκε απαραίτητο στην συνέχεια, αφού οι Σίξερς στηρίχθηκαν σε αυτό το ξεκίνημα για να ξεφύγουν ακόμα και με 18 πόντους (80-98) πριν χαλαρώσουν στην τέταρτη περίοδο και αφήσουν προσωρινά τους Θάντερ να μπουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 102-110. Ένα νέο τρίποντο του Κάρι ωστόσο αρκούσε για να "κλειδώσει" η νίκη.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 22 πόντους ακολούθησε τον Εμπίντ σε απόδοση, με τον Ταϊρίς Μάξεϊ να προσθέτει 14 πόντους.

Για τους Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 29 πόντους και ο Τζος Γκίντεϊ 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε 4 πόντους με 2/5 σουτ σε μόλις 7 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-36, 51-59, 78-87, 103-115

ΘΑΝΤΕΡ: Μπέιζλι 8 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντορτ 13 (1), Φέιβορς 6 (5 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 29 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκίντεϊ 19 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον-Ερλ 5 (1), Ποκουσέβσκι 4, Γουίλιαμς 8 (1), Μουσκάλα 9 (3), Μαν 2, Μαλεντόν

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 14 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Εμπίντ 22 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάξεϊ 14 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κάρι 28 (7), Νιάνγκ 12 (3), Ριντ 2, Τάιμπουλ 3 (1), Κορκμάζ 9 (1/5 τρίποντα), Τζο