LIGA ENDESA

Στην παράταση η Μπαρτσελόνα, γλίτωσε την ήττα-σοκ στην έδρα της νεοφώτιστης Ζούντερ Παλένσια

©FCBBASKET

Με τα χίλια ζόρια κέρδισε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της νεοφώτιστης στη Liga Endesa Ζούντερ Παλένσια, με τον Νίκολας Λαπροβίτολα να στέλνει τον αγώνα στην παράταση και εκεί με βολές να γράφει το τελικό 84-83.

Με όχι και τους καλύτερους οιωνούς προχωράει προς την έναρξη της EuroLeague η Μπαρτσελόνα, η οποία χρειάστηκε το βράδυ της Παρασκευής την παράταση για να λυγίσει στην Παλένθια την τοπική ομάδα (84-83), που μόλις φέτος προβιβάσθηκε στη Liga Endesa.

Οι Καταλανοί του Ρότζερ Γκριμάου σούταραν άσχημα στο δίποντο και πέταξαν 12 βολές στα σκουπίδια, με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να είναι μεν ο πρώτος τους σκόρερ, αλλά να έχει μόλις 3/11 βολές. Παραλίγο μοιραίος ο Τόμας Σατοράνσκι, που με το σκορ στο 70-68 είχε 1/2 βολές, πριν ο Βαν ντερ Βούρστ απαντήσει με 2/2. Και όμως, ο Λαπροβίτολα αστόχησε σε δεύτερη δική του και μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε από τα τέσσερα μέτρα για να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Αργεντινός ήταν ξανά καθοριστικός, καθώς με το σκορ στο 83-82 κέρδισε φάουλ και βολές, τις έβαλε και τις δύο και χάρισε στην ομάδα του την νίκη. Στην πρώτη αγωνιστική της EuroLeague η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (5/10).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 25-34, 48-50, 72-72 (κ.α.), 83-84

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Κάλινιτς (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Σατοράνσκι 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα), Νάτζι, Πάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντα Σίλβα, Παουλί, Μπριθουέλα. Ερνανγκόμεθ 21 (9/18 δίποντα, 3/11 βολές, 10 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 20 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ασίστ), Πάρκερ 8 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Γιοκουμπάιτις 4