NBA

Σπερς - Σίξερς 111-113: Λυτρωτής Σίμονς στην παράταση, έδωσε την νίκη με buzzer-beater φόλοου

Ο Μπεν Σίμονς με τη φανέλα των Σίξερς
Ο Μπεν Σίμονς με τη φανέλα των Σίξερς Ⓒ 2021 GARETT FISBECK/ASSOCIATED PRESS

Οι Σίξερς απώλεσαν διαφορά 17 πόντων κόντρα στους αποδεκατισμένους Σπερς, αλλά στο τέλος πήραν την νίκη με 113-111 στην παράταση μέσα στο Σαν Αντόνιο χάρη σε φόλοου του Μπεν Σίμονς σε νεκρό χρόνο.

Οι Σίξερς έκαναν τα εύκολα-δύσκολα στο Σαν Αντόνιο κόντρα στους - χωρίς 4 βασικούς (ΝτεΡόζαν, Μάρεϊ, Γουάιτ, Πελτλ) - Σπερς. Έστω και οριακά ωστόσο απέδρασαν με την νίκη, επικρατώντας με 111-113 στην παράταση χάρη σε φόλοου του Μπεν Σίμονς ακριβώς με την λήξη του αγώνα.

Ήταν ένα αγχωτικό φινάλε σε ένα απροσδόκητα ανταγωνιστικό παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους Σίξερς να ξεφύγουν με 19-36 στην πρώτη περίοδο και να έχουν σταθερά διψήφιο προβάδισμα μέχρι και την τέταρτη περίοδο. Τότε όμως οι Σπερς αντεπιτέθηκαν και τελικά έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, με τον Κέλντον Τζόνσον να ισοφαρίζει σε 107-107. Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως, όπου κάθε καλάθι έμπαινε με... αίμα, οι Σίξερς κατάφεραν τελικά να πάρουν την νίκη.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 34 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σεθ Κάρι να προσθέτει 22 πόντους.

Για τους Σπερς, ο Λόνι Γουόκερ είχε 23 πόντους, ο Τζόνσον 19 πόντους και ο Ρούντι Γκέι 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-37, 52-61, 79-89, 107-107, 111-113

ΣΠΕΡΣ: Γιούμπανκς 10 (6 ριμπάουντ), Γκέι 18 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζόνσον 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 4, Βάσελ 4 (6 ριμπάουντ), Σάμανιτς 6, Μπάτες-Ντιοπ 3 (6 ριμπάουντ), Τζενγκ 17 (3), Μιλς 6 (2/10 σουτ, 2/8 τρίποντα), Γουόκερ 23 (3)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 6 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 11 (3/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 34 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Σίμονς 5 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 22 (6/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 14 (11 ριμπάουντ), Θάιμπουλ 5 (1), Μίλτον 8, Κορκμάζ 3 (1/7 σουτ), Χιλ 5

Photo Credits: ⓒ 2021 Garett Fisbeck/Associated Press