NBA

Σίξερς - Σέλτικς 116-115: Μυθικός Χάρντεν και η σειρά στο 2-2

Ο Τζέιμς Χάρντεν
Ο Τζέιμς Χάρντεν © 2022 ADAM HUNGER/AP IMAGES

Απίθανο ματς στη Φιλαντέλφια, με τους Σίξερς να λυγίζουν με 116-115 τους Σέλτικς στην παράταση και να ισοφαρίζουν τη σειρά στο 2-2. Μεγαλειώδες ματς από τον Τζέιμς Χάρντεν που σκόραρε το νικητήριο τρίποντο, εκπρόθεσμο το σουτ του Μάρκους Σμαρτ αμέσως μετά.

Η πίεση ήταν μεγάλη και για τους δύο. Σίξερς και Σέλτικς έδωσαν μεγάλη μάχη το βράδυ της Κυριακής (7/5) στη Φιλαντέλφια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τεράστια νίκη (116-115) για να ισοφαρίσουν τη σειρά στο 2-2. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Τζέιμς Χάρντεν που έβαλε 42 πόντους και το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, πριν ο Μάρκους Σμαρτ τον μιμηθεί, αλλά δει το χρονόμετρο να τον κερδίζει.

Ο Μούσιας είχε κρύο αίμα στα 19" πριν από το φινάλε, όταν πήρε την πάσα του Τζοέλ Εμπίντ και την μετέτρεψε σε ασίστ. Οι Σίξερς έκλεισαν τον αγώνα με 13/34 τρίποντα, είχαν όμως μόλις επτά λάθη σε ματς 53 λεπτών (!) και αυτό τους επέτρεψε να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης στους τελικούς της Ανατολής. Ο Χάρντεν είχε 10/14 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές, οκτώ ριμπάουντ, εννέα ασίστ, τέσσερα κλεψίματα, ένα μπλοκ και όλα αυτά με ένα λάθος σε 47:24.

Ο Τζοέλ Εμπίντ είχε τις στιγμές του (34 πόντοι, 11/26 σουτ, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 46 λεπτά), οι Μάξι - Χάρις - Τάκερ ήταν εντελώς συμπληρωματικοί, σε ένα απίθανο ντέρμπι με σασπένς μέχρι το φινάλε.

Τι έλειψε από τους Σέλτικς; Η συνέπεια. Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν σε άλλο γήπεδο στο πρώτο μέρος, όταν ο Τζέιλεν Μπράουν διέλυε τον ανταγωνισμό, με τους ρόλους να αντιστρέφονται στο δεύτερο. Ο Μάρκους Σμαρτ (21 πόντοι) ήταν και εντυπωσιακός, αλλά και μοιραίος μιας και αστόχησε στο σουτ που θα έδινε την νίκη στο φινάλε της κανονικής περιόδου και είδε το τρίποντό του να είναι εκπρόθεσμο στο φινάλε της παράτασης. Οι άμυνες του Αλ Χόρφορντ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ σε 37:52) ήταν συναρπαστικές και πλέον η σειρά επιστρέφει στη Βοστώνη με τους Κέλτες αρκετά... αγχωμένους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 59-50, 92-83, 107-107 (κ.α.), 116-115

ΣΙΞΕΡΣ (Ρίβερς): Χάρις 9 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάκερ 6 (1), Εμπίντ 34 (11/23 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 12/15 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάξι 14 (6/17 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάρντεν 42 (10/14 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μέλτον, Νιάνγκ 9 (3), Ριντ 2

ΣΕΛΤΙΚΣ (Μαζούλα): Μπράουν 23 (7/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιτουμ 24 (8/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 μπλοκ), Χόρφορντ 10 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ), Γουάιτ 12 (2), Σμαρτ 21 (4/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκραντ Γουίλιαμς 2, Μπρόγκντον 19 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 4