NBA

Σίξερς - Γουίζαρντς 120-95: Δια περιπάτου η Φιλαντέλφεια και 2-0

Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς κόντρα στους Γουίζαρντς
Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς κόντρα στους Γουίζαρντς Ⓒ 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Άνετοι οι Σίξερς, δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Γουίζαρντς, πήραν την νίκη με 120-95 και έκαναν το 2-0 στην σειρά. Τραυματίστηκε ο Γουέστμπρουκ, που προσπάθησε να ανέβει στην εξέδρα επειδή του πέταξαν ποπ-κορν.

Οι Σίξερς αισθάνονται πλέον άνετα. Μετά την αγχωτική τους νίκη στο Game 1 επί των Γουίζαρντς, εμφανίστηκαν πιο σοβαροί στο Game 2 και πατώντας γκάζι από την αρχή πήραν την νίκη με 120-95, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Οι Τζοέλ Εμπίντ και Μπεν Σίμονς είχαν από 22 πόντους για τους νικητές, με τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει 19 πόντους, για μία Φιλαντέλφεια που καθάρισε το ματς στην τρίτη περίοδο.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλι Μπιλ είχε 33 πόντους αλλά πάλευε μόνος του, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 10 πόντους με 2/10 σουτ και 11 ασίστ, αλλά αποχώρησε με τραυματισμό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Αυτό όμως ήταν το λιγότερο, αφού ενώ αποχωρούσε ένας φίλαθλος του πέταξε ποπ-κορν, με αποτέλεσμα ο σταρ των Γουίζαρντς να προσπαθήσει να ανέβει στην εξέδρα, πριν τον συγκρατήσουν οι ψυχραιμότεροι.

Στα του αγώνα, η Φιλαντέλφεια ξέφυγε με 35-24 στην πρώτη περίοδο, αλλά είδε τους Γουίζαρντς να είναι απειλητικοί στην δεύτερη περίοδο και να κατεβάζουν την διαφορά στους 4 πόντους πριν καταφέρει να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 71-57.

Έκτοτε οι Σίξερς δεν απειλήθηκαν ξανά, αφού η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά, τουναντίον, συνέχισε να ανεβαίνει.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-24, 71-57, 94-80, 120-95

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκριν 5 (1), Εμπίντ 22 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίμονς 22 (9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάρι 9 (1), Σκοτ, Τόλιβερ, Ριντ 4, Χάουαρντ 4 (11 ριμπάουντ), Μάξεϊ 10, Θάιμπουλ 5 (1), Μίλτον (0/6 σουτ), Κορκμάζ 13 (1), Τζο, Χιλ 7 (1)

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λεν 6 (5 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 10 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Νέτο 4, Μπιλ 33 (1/6 τρίποντα), Γκιλ, Χάτσινσον 4, Μπέρτανς, Λόπεζ 4, Γκάφορντ 11 (6 ριμπάουντ) Σμιθ 10, Γουίνστον 2, Μάθιους, Μπόνγκα

Photo Credits: ⓒ 2021 Matt Slocum/Associated Press