NBA

Σίξερς - Χοκς 106-109: Μυθική ανατροπή από το -26 για την Ατλάντα, προβάδισμα με 3-2

Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς
Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς Ⓒ 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Απίστευτα πράγματα από τους Χοκς στο Game 5 με τους Σίξερς, με την Ατλάντα να επιστρέψει από το -26 και να παίρνει την νίκη με 109-106, κάνοντας το 3-2 στην σειρά. Στους 39 πόντους σταμάτησε ο Τρε Γιανγκ.

Σοκ και δέος. Αυτό προκάλεσαν οι Χοκς στο Game 5 με τους Σίξερς στην Φιλαντέλφεια, όπου σημείωσαν μία απίστευτη ανατροπή, επέστρεψαν από το -26 και πήραν την νίκη με 106-109, κάνοντας το 3-2 στην σειρά!

Με μαέστρο τον Τρε Γιανγκ (39 πόντοι) και συνοδοιπόρους του τους Τζον Κόλινς (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ντανίλο Γκαλινάρι (16 πόντοι) και Λου Γουίλιαμς (15 πόντοι), τα "Γεράκια" κατάφεραν αυτό που έμοιαζε αδύνατο. Δεν πτοήθηκαν όταν βρέθηκαν στο -26 στην δεύτερη περίοδο (62-36) και την τρίτη περίοδο (72-46), δεν πτοήθηκαν από το -18 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (87-69), δεν πτοήθηκαν γενικώς και πήραν μία μάγκικη νίκη.

Όσο για τους Σίξερς; Υπέστησαν μία ιστορική κατάρρευση, περιμένοντας τα πάντα από τους Τζοέλ Εμπίντ (37 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Σεθ Κάρι (36 πόντοι με 7/12 τρίποντα), οι οποίοι ήταν και οι μοναδικοί παίκτες της ομάδας που σκόραραν σε "ζωντανό" χρόνο στο δεύτερο ημίχρονο (όχι με βολές δηλαδή), ενώ ο Μπεν Σίμονς έμεινε στους 8 πόντους με 4/14 βολές και ο Τομπάιας Χάρις στους 4 πόντους με 2/11 σουτ.

Πλέον, η Ατλάντα χρειάζεται μία νίκη στο - δεδομένα κατάμεστο - γήπεδό της για να πάρει την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής και να ολοκληρώσει μία τεράστια έκπληξη κόντρα στους σοκαρισμένους Σίξερς.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε ως πάρτι των Σίξερς για τρεις περιόδους και ολοκληρώθηκε ως... γιορτή της Ατλάντα. Μιας Ατλάντα που κατέβασε για πρώτη φορά την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με 5..5 λεπτά να μένουν για το φινάλε (100-92) και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε (104-105), για να δει στο φινάλε τον (εξαντλημένο) Εμπίντ να αστοχεί σε δύο βολές με το σκορ στο 104-107, για να "κλειδώσει" την νίκη στην συνέχεια ο Γιανγκ με δύο βολές, όταν έκανε το σκορ 104-109, ολοκληρώνοντας ένα σερί 15-0 (!) πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Κάρι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-24, 62-40, 87-69, 106-109

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 4 (2/11 σουτ), Εμπίντ 37 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Σίμονς 8 (4/14 βολές, 9 ασίστ), Κάρι 36 (7/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κορκμάζ 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ, Μάξεϊ, Θάιμπουλ 6 (2), Μίλτον 5 (1), Χιλ 2

ΧΟΚΣ: Κόλινς 19 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Καπέλα 6 (8 ριμπάουντ), Γιανγκ 39 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 6, Χέρτερ (0/7 σουτ), Γκαλινάρι 16 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οκόνιου 6 (5 ριμπάουντ), Χιλ 2, Σνελ, Γουίλιαμς 15 (1)