NBA

Σέλτικς - Νετς 125-119: Μυθικός Τέιτουμ, εκτέλεσε με 50 πόντους το Μπρούκλιν, μείωσε σε 2-1 η Βοστώνη

Ο Τζέισον Τέιτουμ των Σέλτικς τελειώνει μία φάση σε αγώνα με τους Νετς
Ο Τζέισον Τέιτουμ των Σέλτικς τελειώνει μία φάση σε αγώνα με τους Νετς Ⓒ 2021 DERICK HINGLE/ASSOCIATED PRESS

Με τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει απίστευτα πράγματα και να σταματάει στους 50 πόντους, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 125-119 των Νετς στο Game 3 της σειράς και μείωσαν σε 2-1 την σειρά.

Οι Σέλτικς δεν σκοπεύουν να πέσουν αμαχητί κόντρα στους Νετς. Με την σειρά να μεταφέρεται στην Βοστώνη, οι Σέλτικς έδειξαν τα δόντια τους, παίρνοντας την νίκη με 125-119 επιστρέφοντας από το -15 που βρέθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 50 πόντους (16/30 σουτ, 5/11 τρίποντα, 13/15 βολές) έδειξε τον δρόμο στους Σέλτικς (που έχασαν νωρίς με τραυματισμό τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς), με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 23 πόντους και τον Τρίσταν Τόμπσον 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, για μία Βοστώνη που τιμώρησε τους μπλαζέ Νετς.

Για του Μπρούκλιν, που άφησαν στην άκρη το ομαδικό παιχνίδι και έπαιζαν μόνο ένας εναντίον ενός, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 41 πόντους και 10 ασίστ και ο Κέβιν Ντουράντ 39 πόντους, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να μένει στους 16 όντους με 6/17 σουτ και κανέναν άλλο παίκτη να μην έχει πάνω από 8 πόντους.

Οι Νετς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 2-11 και 4-19, δείχνοντας σε καλύτερη κατάσταση. Πολύ γρήγορα όμως οι Σέλτικς ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 13-2, για να περάσουν μπροστά με 33-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Σέλτικς είχαν σταθερά ένα ελαφρύ προβάδισμα, μέχρι που χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα ξέφυγαν με 59-49, με τους Νετς ωστόσο να μειώνουν σε 61-57 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Νετς να αντιδρούν και με αντεπίθεση διαρκείας να περνούν μπροστά με 72-73. Αυτό όμως έμελλε να ξυπνήσει τους Σέλτικς, που απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 24-6 για να ξεφύγουν με 96-79, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 96-84.

Στην τέταρτη περίοδο οι Σέλτικς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ξεφεύγοντας με 105-91. Οι Νετς αντέδρασαν κάπου εκεί και μείωσαν σε 111-105, δείχνοντας να έχουν σφυγμό. Οι Σέλτικς απάντησαν τότε και με ένα μικρό ξέσπασμα ξέφυγαν με 118-106, με τους Νετς να αντιδρούν πάλι και να μειώνουν σε 120-115 με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε. Ένα μεγάλο καλάθι όμως του Τέιτουμ σε εκείνο το σημείο έκανε το σκορ 122-115, με τους Σέλτικς να "κλειδώνουν" την νίκη, αφού οι Νετς δεν είχαν κάτι άλλο να δώσουν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 61-57, 96-84, 125-119

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 50 (11/19 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 13/15 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 19 (13 ριμπάουντ), Γουόκερ 6 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σμαρτ 23 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Φουρνιέ 17 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 4, Νέσμιθ, Ρ. Γουίλιαμς, Πρίτσαρντ, Λάνγκφορντ 6 (2)

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 39 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκρίφιν 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χάρις 8 (2), Ίρβινγκ 16 (6/17 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρντεν 41 (7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλάξτον 4 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 2 ,Τζόνσον 5 (1), Σάμετ