NBA

Σέλτικς - Μπουλς 114-128: Σούπερ Σικάγο, επέστρεψε από το -19 με 37αρα ΝτεΡόζαν

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς Ⓒ 2021 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτοι Μπουλς στην Βοστώνη, επέστρεψαν από το -19 στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Σέλτικς και τελικά πήραν την νίκη με 128-114 με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να σταματάει στους 37 πόντους.

Οι Μπουλς έδειξαν στην Βοστώνη γιατί αυτή τη στιγμή έχουν το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ. Δείχνοντας ξανά χαρακτήρα, οι "Ταύροι" επέστρεψαν από το -19 στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη με 114-128, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-1.

Ο ξανανιωμένος ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 37 πόντους ήταν ο ηγέτης των Μπουλς, με τον Ζακ ΛαΒίν να προσθέτει 26 πόντους, τον Αγιό Ντοσούμνου 14 πόντους και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, για ένα Σικάγο που έφερε τα πάνω-κάτω στην Βοστώνη.

Οι Μπουλς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 94-75 περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και με 103-89 στο φινάλε της. Στην τέταρτη περίοδο όμως κυριάρχησαν απόλυτα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 39-11 ταπείνωσαν τους Σέλτικς, που άκουσαν τους φιλάθλους τους να τους γιουχάρουν πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, με τον Τζέισον Τέιτουμ και τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτουν από 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-34, 67-59, 103-89, 114-128

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 20 (8/22 σουτ, 1 τρίποντο), Χόρφορντ 20 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Σμαρτ 16 (3), Μπράουν 28 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς, Ερνανγκόμεθ, Φερνάντο, Νέσμιθ, Σρούντερ 13 (3/10 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίτσαρντ, Ρίτσαρντσον 7 (1), Λάνγκφορντ 4

ΜΠΟΥΛΣ: ΝτεΡόζαν 37 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκριν 6 (8 ριμπάουντ, Βούτσεβιτς 11 (1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπολ 12 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΛαΒίν 26 (1/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Τζόουνς 9 (1), Μπράντλεϊ 4 (5 ριμπάουντ), Καρούζο 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντοσούμνου 14 (2)