ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ

Σανς - Τίμπεργουλβς 113-101: Έπαθε και... έμαθε το Φοίνιξ

Ο Κρις Πολ απέναντι στους Τίμπεργουλβς
Ο Κρις Πολ απέναντι στους Τίμπεργουλβς Ⓒ 2021 RICK SCUTERI/ASSOCIATED PRESS

Οι Φοίνιξ Σανς πήραν το αίμα τους πίσω και επικράτησαν αυτή τη φορά των Μινεσότα Τίμπεργουλβς 113-101, με τον Κρις Πολ να πραγματοποιεί μία πολύ καλή εμφάνιση.

Σημαντική νίκη πήραν οι Σανς, καθώς επικράτησαν των Τίμπεργουλβς 113-101, σε μία άτυπη ρεβάνς του χθεσινού 119-123, όταν οι Έντουαρντς και Τάουνς έκριναν το παιχνίδι, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 28-40 στην τέταρτη περίοδο.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε από τα πρώτα λεπτά γρήγορο ρυθμό, με τους Σανς να σκοράρουν τους περισσότερους πόντους τους, κυρίως έξω από τα 7,25μ.

Ο Κρις Πολ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του Φοίνιξ, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους, από 7/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, με 9 ασίστ και 3 λάθη σε 33:37 λεπτά συμμετοχής. Όσο για τους Τίμπεργουλβς, ο Καρλ Άντονι-Τάουνς πέτυχε 24 πόντους, από 6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-29, 64-54, 83-78, 113-101

ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 17 (7/9 σουτ), Κράουντερ 10, Έιτον 8, Μπούκερ 16 (6/18 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πολ 20 (8/16 σουτ, 9 ασίστ), Πέιν 11, Νέιντερ 10, Σάριτς 2, Καμίνσκι 5, Γκάλογουεϊ 14 (4/5 τρίποντα), Σμιθ

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Οκόγιε 5, ΜακΝτάνιελ 8, Τάουνς 24 (9 ριμπάουντ, 9/12 σουτ), Έντουαρντς 11 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρούμπιο 21 (10 ασίστ), Νόουελ 14, Ερναγκόμεθ 3, Λέιμαν 2, Ριντ 8, Κάλβερ 5, Βάντερμπιλτ