NBA

Σανς - Πέλικανς 112-100: Επιστροφή από το -20 με μαέστρο Πολ να μοιράζει 18 ασίστ

Ο Κρις Πολ με την φανέλα των Σανς
Ο Κρις Πολ με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2021 ROSS D. FRANKLIN/ ASSOCIATED PRESS

Οι Σανς έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στους Πέλικανς και με τον Κρις Πολ να πραγματοποιεί μία vintage εμφάνιση μοιράζοντας 18 ασίστ (ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση των κορυφαίων πασέρ στην ιστορία του NBA) επέστρεψαν από το -20 και πήραν την νίκη με 112-100.

Οι Σανς τα έκαναν όλα λάθος στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Πέλικανς και βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 20 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως - και ειδικά στην 4η περίοδο - έπαιξαν σαν... Σανς και αυτό ήταν αρκετό για να φέρουν τούμπα το ματς και να πάρουν την νίκη με 112-100, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 3-3. Οι Πέλικανς έχουν ρεκόρ 1-7.

Ο Κρις Πολ με 14 πόντους και 18 ασίστ ήταν η κινητήρια δύναμη του Φοίνιξ, γράφοντας στο μεσοδιάστημα ιστορία, αφού ανέβηκε από την 5η στην 3η θέση των κορυφαίων πασέρ όλων των εποχών στο NBA, προσπερνώντας τους Μαρκ Τζάκσον και Στιβ Νας.

Από κοντά και ο Μίκαλ Μπρίτζες με 22 πόντους, με τους Ντέβιν Μπούκερ και Τζαβέιλ ΜακΓκί (ξεκίνησε βασικός αντί του τραυματία Έιτον) να προσθέτουν από 18 πόντους, για ένα Φοίνιξ που ανέβασε για τα καλά στροφές στην 4η περίοδο όταν και κυριάρχησε με ενα επιμέρους σκορ 36-18.

Για τους Πέλικανς, που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τους Γουίλιαμσον και Ίνγκραμ, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Τζος Χαρτ 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-36, 48-59, 76-82, 112-100

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 22 (2), ΜακΓκί 18 (5 ριμπάουντ), Πολ 14 (7 ριμπάουντ, 18 ασίστ), Μπούκερ 18 (7/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 λάθη), Καμίνσκι 17 (1), Ναντέρ, Τζόνσον 6 (1/5 τρίποντα), Πέιτον 4, Σάμετ

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Τζόουνς 8, Βαλαντσιούνας 23 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκράχαμ 12 (4/15 σουτ, 2/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Χαρτ 16 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 10 (4/14 σουτ, 2 τρίποντα), Τεμπλ 8 (2), Μάρσαλ 5, Χέιζ 6 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λιούις 4 (2/8 σουτ), Μέρφι 8 (3/11 σουτ, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)