NBA

Σανς - Μπλέιζερς 119-109: Ήρωας από το πουθενά ο Καμίνσκι με 31 πόντους

Ο Φρανκ Καμίνσκι στον αγώνα των Σανς με τους Μπλέιζερς
Ο Φρανκ Καμίνσκι στον αγώνα των Σανς με τους Μπλέιζερς Ⓒ 2021 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Φρανκ Καμίνσκι να έχει βραδιά καριέρας και να σταματάει στους 31 πόντους, οι Σανς επιβλήθηκαν με 119-109 των Μπλέιζερς, σημειώνοντας την 6η σερί νίκη τους.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον απουσίασε για τρίτο σερί παιχνίδι των Σανς. Ο Φρανκ Καμίνσκι φρόντισε να μην φανεί καθόλου η απουσία του όμως και έχοντας βραδιά καριέρας οδήγησε τους Σανς στην νίκη με 119-109 επί των Μπλέιζερς. Αυτή ήταν η 6η σερί νίκη των περσινών φιναλίστ των τελικών του NBA, που πλέον έχουν ρεκόρ 7-3.

Ο Καμίνσκι έδωσε συνέχεια στις εξαιρετικές του εμφανίσεις, ωστόσο αυτή τη φορά το... παράκανε, τελειώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και ήταν ο κορυφαίος των Σανς. Ο Κρις Πολ πρόσθεσε 21 πόντους και ο Τζαβέιλ ΜακΓκί 14 πόντους για το Φοίνιξ, σε μία βραδιά που το Φοίνιξ ήταν σταθερά μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χρειάστηκε ένα μικρό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Για τους Μπλέιζερς, που γνώρισαν την 5η ήττα τους στα 7 τελευταία παιχνίδια τους, ο Ντέιμιεν Λίλαρντ είχε 28 πόντους, ο Νόρμαν Πάουελ 23 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-2, 60-47, 87-77, 119-109

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), ΜακΓκί 14 (8 ριμπάουντ), Πολ 21 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπούκερ 12 (5/15 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καμίνσκι 31 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ναντέρ 4, Τζόνσον 6 (2), Πέιν 9 (1)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 7 (1), Πάουελ 23 (3), Νούρκιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λίλαρντ 28 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΚόλουμ 18 (1/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Νανς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σνελ, Λιτλ 8 (7 ριμπάουντ), Ζέλερ 2 (6 ριμπάουντ), Σάιμονς 2 (1/9 σουτ)