NBA

Σανς - Λέικερς 115-85: Το Φοίνιξ σκόρπισε το Λ.Α και έκανε το 3-2

Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς σε αγώνα με τους Λέικερς
Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς σε αγώνα με τους Λέικερς Ⓒ 2021 MATT YORK/ASSOCIATED PRESS

Διαστημικοί οι Σανς, ξέφυγαν με 30 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και διέλυσαν με 115-85 τους - χωρίς Ντέιβις - Λέικερς στο Game 5, κάνοντας το 3-2 στην σειρά. Ανησυχία για Πολ που δέχθηκε κι άλλο χτύπημα στον ώμο.

Καταιγιστικοί. Οι Σανς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους - χωρίς Ντέιβις - Λέικερς στο Φοίνιξ. Τους έπιασαν από τον λαιμό, τους διέλυσαν με 115-85 και έκαναν το 3-2 παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης, με την σειρά να μεταφέρεται στο Λ.Α για το Game 6.

Μελανό σημείο για τους Σανς ένας μικροτραυματισμός του Κρις Πολ, ο οποίος σε μία ανύποπτη φάση στην 3η περίοδο ήρθε τον Γουέσλι Μάθιους να παίζει αχρείαστα σκληρά και να τον σπρώχνει στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ χτυπώντας τον στον λαβωμένο του δεξιό ώμο, με τον σταρ των Σανς να πέφτει προσωρινά στο παρκέ. Με το παιχνίδι να έχει κριθεί, ο Πολ δεν αγωνίστηκε μέχρι το τέλος του αγώνα (είχε 9 πόντους σε 23 λεπτά), με το Φοίνιξ να μην αναφέρει κάτι στο ιατρικό δελτίο.

Οι Σανς δεν αστειεύονταν. Και το έδειξαν από το πρώτο ημίχρονο,όταν μέσα σε μερικά λεπτά μετέτρεψαν το εύθραυστο 31-26 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου σε 55-29 στα μέσα της δεύτερης περιόδου χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 24-3, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 66-36!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλέον τυπική διαδικασία, με το Φοίνιξ να συνεχίζει το πάρτι του, κλείνοντας μεταξύ άλλων τον αγώνα έχοντας 29 ασίστ για μόλις 4 λάθη.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, με τον Κάμερον Πέιν να προσθέτει 16 πόντους και τον Μάικλ Μπρίτζες 13 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 24 πόντους και ο Κάιλ Κούζμα 15 πόντους, ωστόσο στην πραγματικότητα δεν διασώθηκε κανείς, σε μία ντροπιαστική βραδιά για τους πρωταθλητές.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-26, 66-36, 82-63, 115-85

ΣΑΝΣ: Μόρις 4 (1), Τζέιμς 24 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντράμοντ 7 (13 ριμπάουντ), Σρούντερ (0/9 σουτ), Κάλντγουελ-Πόουπ, ΜακΚίνι, Κούζμα 15 (1), Γκασόλ 5 (1), Χάρελ 9, Μάθιους 5 (1/5 τρίποντα), Καρούσο 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Χόρτον-Τάκερ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ (0/5 σουτ), Ντάντλεϊ

ΛΕΪΚΕΡΣ: Κράουντερ 9 (3), Μπρίτζες 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Έιτον 8 (7 ριμπάουντ), Πολ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπούκερ 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμίνσκι 3, Κρεγκ 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον 11 (1), Πέιν 16 (2), Κάρτερ, Μουρ 4, Γκάλογουεϊ 2, Σάριτς 5 (1), Σμιθ 3 (1)