NBA

Ρόκετς - Μπλέιζερς 104-101: Επιστροφή από το -20 με σούπερ Ολαντίπο

Ο Βίκτορ Ολαντίπο των Ρόκετς επιχειρεί λέι-απ την σεζόν 2020/21
Ο Βίκτορ Ολαντίπο των Ρόκετς επιχειρεί λέι-απ Ⓒ 2021 TROY TAORMINA/ASSOCIATED PRESS

Οι Ρόκετς τα χρειάστηκαν κόντρα στους Μπλέιζερς, βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά, ωστόσο στο τέλος κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 104-101 με τον Ολαντίπο να σταματάει στους 25 πόντους.

Οι Ρόκετς δείχνουν σιγά-σιγά να βρίσκουν χημεία μετά την ανταλλαγή του Τζέιμς Χάρντεν. Και για αυτό ευθύνεται και αυτός που ήρθε να τον αντικαταστήσει, με τον Βίκτορ Ολαντίπο να οδηγεί το Χιούστον στην νίκη με 104-101 επί των Μπλέιζερς.

Ο Ολαντίπο είχε 25 πόντους, όντας ο ηγέτης του Χιούστον, με τον Κρίστιαν Γουντ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζον Γουόλ 20 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 30 πόντους και ο Γκάρι Τρεντ 23 πόντους.

Ήταν μία νίκη που αποκτάει βαρύνουσα σημασία για το Χιούστον, όχι τόσο λόγω αντιπάλου (αφού οι Μπλέιζερς δεν είχαν τους τραυματίες ΜακΚόλουμ, Νούρκιτς, Κόλινς, Κόβινγκτον και έχασαν με τραυματισμό τον Ντέρικ Τζόουνς), όσο επειδή επέστρεψαν από το -20.

Το Πόρτλαντ είχε μπει στο παρκέ πετώντας φωτιές, ξεφεύγοντας με 10-30 στην πρώτη περίοδο. Το Χιούστον όμως αντέδρασε και το τέλος της δεύτερης περιόδου είχε ήδη πάρει προβάδισμα με 53-50, ενώ στην τρίτη περίοδο ξέφυγε με 83-70 και 86-77.

Οι Μπλέιζερς αντέδρασαν πάλι όμως και πέρασαν μπροστά με 86-88 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, κάνοντας θρίλερ το ματς. Στο τέλος, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, το Πόρτλαντ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο το τρίποντο του Άνφερνι Σάιμονς δεν βρήκε στόχο και έμεινε στο τελικό 104-101.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-32, 53-50, 86-77, 104-101

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 6 (3/15 σουτ, 9 ριμπάουντ), Τζόουνς 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Καντέρ 13 (13 ριμπάουντ), Λίλαρντ 30 (5 τρίποντα, 9 ασίστ), Τρεντ 23 (7), Τζάιλς 2, Λιτλ, Χουντ 2, Σάιμονς 14 (4, τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 2 (6 ριμπάουντ), Τέιτ 2, Γουντ 22 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Γουόλ 20 (6/16 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ολαντίπο 25 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάουζ 11 (2), Κάζινς 6 (1), Γκόρντον 8 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα), Μπράουν 6 (2), Νουάμπα 2

Photo Credits: ⓒ 2021 Troy Taormina/Associated Press