Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 98-94: Η "Βασίλισσα" πήρε την πρόκριση για το Final Four με ανεπανάληπτη ανατροπή από το -15 στο 29ο λεπτό

Ο Σέρχιο Γιουλ
Ο Σέρχιο Γιουλ JAVIER SORIANO/AFP

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε κάτι μοναδικό στο Game 5 με την Παρτίζαν: γύρισε από το -15 του 29ου λεπτού, πήρε τη νίκη (98-94) και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final Four του Κάουνας. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Αυτό που έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Game 5 με την Παρτίζαν είναι ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ. Η "Βασίλισσα" γύρισε από το -15 του 29ου λεπτού, σε έναν αγώνα που ήταν στα σκοινιά, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, τον Σέρχιο Γιουλ και τον Ρούντι Φερνάντεθ να δείχνουν τον δρόμο προς την ανατροπή και τη νίκη - πρόκριση (98-94) στο Final Four της EuroLeague.

Η ομάδα του Τσους Ματέο γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι, επιβεβαίωσε τον κανόνα του Game 5 σε playoffs της EuroLeague (σ.σ.: στο 18/18 πλέον οι γηπεδούχοι) και εξασφάλισε τη συμμετοχή στο Final Four του Κάουνας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή 19 Μαΐου στις 21:00.

Όλα αυτά σε έναν αγώνα που δεν υπήρχαν ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε (τιμωρημένος), ο Βενσάν Πουαριέ (τραυματίας) και ο Γκάμπριελ Ντεκ (τραυματίας). Σε έναν αγώνα, όπου ο Τσους Ματέο επιστράτευσε -κι έδωσε ρόλο βασικού- στον Ελί Εντιαγιέ, τον 19χρονο ψηλό, που είχε παίξει 59'03'' σε όλη τη σεζόν ως τώρα.

Όσο για την Παρτίζαν; Η κατάρρευση που υπέστη στην τελική ευθεία του αγώνα θα μνημονεύεται για χρόνια, για δεκαετίες. Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκαναν θραύση μέχρι λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, άγγιξαν την πρόκριση στο Final Four, αλλά εν τέλει έμειναν με άδεια χέρια.

Για την ιστορία, η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία των playoffs της EuroLeague που γυρίζει από το 0-2 σε μια σειρά και παίρνει την πρόκριση για το Final Four.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα σειράς

• Game 1: Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 87-89
  • Game 2: Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 80-95
  • Game 3: Παρτίζαν - Ρεάλ Μαδρίτης 80-82
  • Game 4: Παρτίζαν - Ρεάλ Μαδρίτης 78-85
  • Game 5: Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 98-94

Η Παρτίζαν έδειξε να είναι καλά σε πνευματικό επίπεδο στα πρώτα λεπτά, αποκτώντας γρήγορα μικρό προβάδισμα. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν της έδωσε όμως το δικαίωμα να νιώσει πως μπορεί να κάνει... πάρτι στο WiZink Center, με τον Ελί Εντιαγιέ και τον Έντι Ταβάρες να ηγούνται της προσπάθειας στην πρώτη περίοδο. Το γεγονός πάντως πως το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, έδειχνε να κάνει καλό στην Παρτίζαν, η οποία πήρε ξανά το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (22-23), πριν πατήσει το γκάζι.

Ο Κέβιν Πάντερ έκανε τη διαφορά με τα εύστοχα σουτ και τα φάουλ που πήρε, σε τέτοιο βαθμό που η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έφτασε στο +9 (25-34 στο 13') πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο. Ο Τσους Ματέο επιχείρησε να αλλάξει τον ρυθμό με τον Μάριο Χεζόνια στο "4" αλλά κάτι τέτοιο δεν κατέστη εφικτό.

Τα (τρία) φάουλ του Έντι Ταβάρες τον έβγαλαν άρον άρον από το rotation, ο Τζέιμς Νάναλι έβαλε δύο μεγάλα σουτ και κάπως έτσι η Παρτίζαν έφτασε στο σημείο να εκτοξεύει το προβάδισμά της, μέχρι το +16 (39-55) του ημιχρόνου. Όλα αυτά, παρά τα 8/22 δίποντα. Κι αυτό γιατί τα 7/12 τρίποντα και οι 18/18 βολές (μαζί με τις 8 ασίστ για 1 λάθος) ήταν στατιστικά που αρκούσαν για να της δώσουν την ταμπέλα του φαβορί εν όψει της συνέχειας.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Παρτίζαν πάτησε το γκάζι. Για τα καλά. Τα συνεχόμενα φάουλ που δόθηκαν σε βάρος του Ελί Εντιαγιέ και του Έντι Ταβάρες χάλασαν τον ρυθμό και το μυαλό των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την περίσταση για να φτάσουν στο +15 (60-75) στο 29ο λεπτό, σημείο στο οποίο οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχαν 11/18 τρίποντα!

Η πίεση που υπήρχε στην πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν τεράστια, αλλά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει την κατάσταση να εκτραχυνθεί. Την κρισιμότερη στιγμή, ο "Τσάτσο" έβαλε συνεχόμενα καλάθια και αποτέλεσε τη βασική αιτία για την εντυπωσιακή ισπανική αντεπίθεση, μέχρι το -2 (79-81) στο 33' του μεγάλου αγώνα.

Κι αν νομίζετε πως η "Βασίλισσα" έμεινε εκεί, κάνετε λάθος. Ο Σέρχιο Γιουλ πήρε την σκυτάλη από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσε το +5 (88-83) για την ομάδα του Τσους Ματέο με τέσσερα λεπτά για το τέλος, κι ενώ ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς απορούσε με τον τρόπο που οι παίκτες του έχασαν τον έλεγχο της κατάστασης.

Το ισπανικό προβάδισμα έφτασε μέχρι το +9 (97-88) στο ενάμιση λεπτό, με τους γηπεδούχους να μην κοιτάζουν πίσω και να ολοκληρώνουν μια ανεπανάληπτη ανατροπή, παίρνοντας το εισιτήριο για το Final Four της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ - Λάτισεβς - Ντιφάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 10, Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 2, Φερνάντεθ, Χάνγκα 7 (1), Χεζόνια 13 (2/6 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ταβάρες 12 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 8 (2), Εντιαγιέ 4 (4 ριμπάουντ), Μούσα 20 (3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάντερ 28 (1/4 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 5/5 βολές), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 10 (1 τρίποντο, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Έξουμ 16 (2/6 τρίποντα), Νάναλι 9 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/8 βολές), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 23/43 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 22/25 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 12/32 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 25/30 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 6 μπλοκ.