Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-66: Σαρωτική Βασίλισσα, δια περιπάτου το 2-0

EUROKINISSI

Ο Σέρχιο Γιουλ θυμήθηκε τα... νιάτα του, η άμυνα στη ρακέτα ήταν σπουδαία και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε με άνεση την νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-66) για το 2-0 στη σειρά των playoffs της EuroLeague.

Στο πρώτο ματς της σειράς, η Ρεάλ στάθηκε στα πόδια της, πήρε την νίκη με άνεση και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της EuroLeague με τη Μακάμπι. Στο δεύτερο ματς, τα πράγματα ήταν ακόμη πιο εύκολα για τους Μαδριλένους, που συνέτριψαν τους Ισραηλινούς (95-66) στο Wizink Center για να έχουν πλέον τρεις ευκαιρίες για το αποτέλεσμα που θα τους στείλει στο Final Four του Βελιγραδίου (19-21/5).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε θραύση στην πρώτη περίοδο, όταν σκόραρε 35 πόντους με τον Σέρχιο Γιουλ... πυραυλοκίνητο, έκλεισε το πρώτο μέρος στο +19 και όσο κι αν η Μακάμπι προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν πίστεψε πραγματικά σε μια μεγάλη ανατροπή. Ο Γιουλ έκλεισε την τρίτη και άνοιξε την τέταρτη περίοδο με μεγάλα σουτ και η Βασίλισσα θα πάει στο Τελ Αβίβ για να καθαρίσει την πρόκριση χωρίς να χρειαστεί πέμπτο παιχνίδι.

Ο Γιουλ έκλεισε το ματς με 17 πόντους (1/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα) σε 19:34, ο Γιαμπουσέλε είχε άλλους 16 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή) σε 22 λεπτά και ο Πουαριέ έγραψε double-double, με τον Λάσο να πηγαίνει στο ροτέισον που ονειρευόταν την ώρα που η Μακάμπι δεν είχε έναν, έστω έναν, σε υποφερτή κατάσταση. Ουδείς έβαλε διψήφιο αριθμό πόντων, ουδείς είχε διψήφιο νούμερο στην αξιολόγηση, ουδείς έδειξε έτοιμος για έναν αγώνα τέτοιας κρισιμότητας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ντιφαλά, Λοτερμόσερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-26, 56-37, 74-48, 95-66

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 8 (2), Κοζέρ 6 (2), Νούνιεθ 2, Ράντολφ 6 (2), Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλδε 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάνγκα 9 (1), Πουαριέ 16 (4/5 δίποντα, 8/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ταβάρες 6 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Γιαμπουσέλε 16 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 8 (2), Έβανς 9 (1), Καλέιρο 2, Γουίλιαμς 8 (1), Ρέινολντς 6 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν 2, Τόμας 7 (1), Κοέν 3 (1), Νάναλι 5 (1), Ζίζιτς 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζιβ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/31 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 11/14 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 15/39 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 6/9 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη