Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας 77-79: Πήρε το θρίλερ με ηγέτη Γουόλντεν

Ο Κόρι Γουόλντεν απέναντι στη Ρεάλ
Ο Κόρι Γουόλντεν απέναντι στη Ρεάλ KKCRVENAZVEZDA

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Ρεάλ με 79-77 στο ντέρμπι του WiZink Center και έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από την Μαδρίτη, φτάνοντας τις 7 νίκες στην κανονική διάρκεια της EuroLeague. Μεγάλο άτυχος της βραδιάς ο Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος αποχώρησε στο τελευταίο λεπτό με πρόβλημα στη μέση.

Το ντέρμπι της Μαδρίτης κρίθηκε στο τελευταίο κυριολεκτικά σουτ, με τον Τζέισι Κάρολ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ και τον Ερυθρό Αστέρα να φεύγει με ένα μεγάλο διπλό από το WiZink Center (77-79). Ο Κόρι Γουόλντεν ήταν "καυτός" και πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση έχοντας 18 πόντους, με 3/6 σουτ τριών πόντων και 3 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε 11 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Λαπροβίτολα, Ντεκ, Τόμπκινς και Τέιλορ.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως μόνο εύκολο βράδυ δεν θα έχει η Ρεάλ και με ένα σερί 6-0 και επτά πόντους από τον Κόρι Γουόλντεν, είχαν το πάνω χέρι (7-13). Η "Βασίλισσα" έβρισκε πόντους στο ζωγραφιστό με τον Έντι Ταβάρες, όμως ο 28χρονος γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα, είχε πάρει φωτιά, καθώς είχε φτάσει ήδη τους 10 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν μπόρεσε να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση και ο Κόρι Γουόλντεν μπήκε και πάλι εσπευσμένα στο παρκέ σκοράροντας κατευθείαν για τον 16ο πόντου του, με τρίποντο και φάουλ, 4 λεπτά πριν το ημίχρονο (32-36). Με τους Τζέι Σι Κάρολ και Ρούντι Φερνάντεθ να βάζουν σημαντικά καλάθια, το σκορ έγινε 40-40, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με +5 (40-45).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ριθ να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 για τον Ερυθρό Αστέρα, όμως με πέντε σερί πόντους του Τέιλορ, το ματς πήγε στον πόντο (50-52). Η Ρεάλ πίεζε με παγίδες στο μισό γήπεδο, ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" έβρισκαν τον τρόπο να απαντούν, είτε έξω από την περίμετρο, είτε από το ζωγραφιστό με τους Ριθ και Ο' Μπράιαντ. Η διαφορά παρέμενε σταθερή στους δύο, τρεις ή και τέσσερις πόντους, μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ένα άστοχο σουτ της Ρεάλ, ένα φάουλ στο 1" του Τέιλορ πάνω στον Ντόμπριτς και μία τεχνική ποινή στον Λάσο, έφεραν τους "ερυθρόλευκους" μπροστά με οκτώ πόντους (58-66).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην Μαδρίτη, όμως με τον Ερυθρό να βάζει δύσκολα στην Ρεάλ, με την άμυνα ζώνης που έπαιζε και τον Σιμόνοβιτς να ευστοχεί σε ελεύθερες βολές, οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά στον αγώνα μία διαφορά 12 πόντων (58-70), δείχνοντας πως δύσκολα θα έφευγαν από το WiZink Center δίχως το ροζ φύλλο αγώνα. Και έτσι έγινε, η Ρεάλ έκανε μία τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς (άρχισε να παίζει 3-2 ζώνη) με καλάθια των Ρούντι και Τέιλορ (71-76) και με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λάζιτς πάνω στον Ρούντι και η διαφορά πήγε στους τρεις. Κάπου εκεί, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, φαινόταν πως θα κριθεί στις βολές. Ο Γουόλντεν έβαλε δύο κρίσιμες, οι γηπεδούχοι σκόραραν μετά από κερδισμένο φάουλ του Λαπροβίτολα ο οποίος ευστόχησε (77-78), ενώ ο Κολόμ πήγε και αυτός με τη σειρά του στη γραμμή και έβαλε μία απ' τις δύο βολές. Η Ρεάλ αστόχησε στο τέλος με τον Κάρολ και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με το μεγάλο διπλό από την Μαδρίτη (77-79).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Βίλιους, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ρούντι 11 (3/6 τρίποντα), Αμπάλντε 2, Τάιους 4 (3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 10 (2/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Αλοθέν, Ντεκ 10, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 7, Ταβάρες 9 (9 ριμπάουντ), Τόμπκινς 10, Τέιλορ 10

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο' Μπράιαντ 8 (5 ριμπάουντ), Χολ, Γουόλντεν 18 (3/6 τρίποντα, 3ριμπάουντ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7, Ράντανοβ 6, Ντόμπριτς 13 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάγκοντιτς - Κούριτζα 3, Κούζμιτς 4 (9 ριμπάουντ), Κολόμ 8 (4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 13/33 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 18/20 βολές, 28 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 18/35 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα ταξιδέψει στο Ισραήλ για να αντιμετωπίσει την Μακάμπι (21/1, 21:05), ενώ μία ημέρα μετά, ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα (22/1, 20:00).

Photo Credits: kkcrvenazvezda/Twitter