Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο 76-80: Έδειξε τα δόντια της

Ο Ροντρίγκεθ σουτάρει για δύο στο Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο
Ο Ροντρίγκεθ σουτάρει για δύο OLIMPIA MILANO / TWITTER

Με σπουδαία άμυνα και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να αποδεικνύεται καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τη Ρεάλ Μαδρίτης (80-76) και διατηρήθηκε στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Με την επίθεση να κάνει σπουδαία δουλειά στο δεύτερο μέρος και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να είναι καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τη Ρεάλ Μαδρίτης (80-76). Οι κόκκινοι στηρίχθηκαν στον "Τσάτσο" για να μείνουν σε θέση οδηγού στο φινάλε και να κάμψουν την αντίσταση της "Βασίλισσας", ένα αποτέλεσμα που τους διατήρησε εντός της πρώτης οκτάδας της EuroLeague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, ουδεμία ομάδα είχε τη δυνατότητα να χτίσει μια καλή διαφορά. Ο Έντι Ταβάρες με τον Τρέι Τόμπκινς έκαναν ζημιά στην ιταλική άμυνα στην εκκίνηση της αναμέτρησης, σταδιακά όμως οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και να παραμείνουν ανταγωνιστικοί. Κι ας ήταν τόσο άστοχοι ο Ζακ ΛεΝτέι (1/6 σουτ) με τον Κέβιν Πάντερ (0/3 σουτ). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή δουλειά στα ριμπάουντ και ισοφάρισαν το παιχνίδι (39-39) στο ημίχρονο, δείχνοντας πως είναι ικανοί για την έκπληξη στο WiZink Center.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που επέτρεψε στην Αρμάνι Μιλάνο να πατήσει καλύτερα και να πιστέψει στη νίκη. Με την άμυνά της να κρατάει πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους (μόλις 10 πόντοι) και την επίθεσή της να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο, η ιταλική ομάδα έφτασε στο +12 (49-61), με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να είναι αυτός που χάρη στο επιθετικό ξέσπασμά του έφερε το διψήφιο προβάδισμα.

Όπως ήταν λογικό, η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε και με τον Τζέι Σι Κάρολ να βάζει διαδοχικά καλάθια, κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά κάτω από τους έξι πόντους. Κάθε φορά που προσπαθούσε να πλησιάσει σε απόσταση βολής όμως, κάποιος παίκτης της ιταλικής ομάδας ευστοχούσε σε ένα μεγάλο σουτ. Πότε ο Ζακ ΛεΝτέι και πότε ο Μάλκολμ Ντιλέινι, διατήρησαν την Αρμάνι Μιλάνο σε απόσταση σχετικής ασφαλείας, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να βάζει στο τελευταίο λεπτό ένα μεγάλο τρίποντο και δύο βολές και να προστατεύει το ιταλικό προβάδισμα.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα πήραν εν τέλει τη νίκη (80-76) και έμειναν στην πρώτη οκτάδα, καταφέρνοντας να διπλασιάσουν μάλιστα τις νίκες επί της ισπανικής ομάδας για φέτος στην EuroLeague.

Διαιτητές: Λότερμοζερ - Μόγκουλκοτς - Παστούσιακ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-39, 49-61, 76-80.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1/4 σουτ), Αμπάλντε 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Τάιους 4 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 8 (4 λάθη), Αλοθέν 5 (5 ασίστ), Ντεκ 6 (2/10 σουτ), Γκαρούμπα, Κάρολ 20 (6/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τόμπκικς 13 (7 ριμπάουντ), Τέιλορ.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντ, 2/2 βολές), ΛεΝτέι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μορασκίνι 2 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρολ 5, Ροντρίγκεθ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταρζούσκι 8 (4/6 δίποντα), Τσιντσαρίνι, Ντιλέινι 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπρουκς 2, Χάινς 4, Ντατόμε 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ.

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 23/39 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 6/7 βολές, 31 ριμπάουντ (26+5), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 22/45 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 12/16 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μια βδομάδα, η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει κατά σειρά με Ερυθρό Αστέρα (εντός) και Μπάγερν (εκτός), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έχει τα παιχνίδια με Βαλένθια (εντός) και Άλμπα Βερολίνου (εκτός) στο πρόγραμμα.

Photo Credits: Olimpia Milano / Twitter