NBA

Ράπτορς - Σίξερς 110-102: Το χιλιοταλαιπωρημένο Τορόντο μείωσε στο 3-1 και θα παλέψει για το θαύμα

Ο άσος των Τορόντο Ράπτορς, Πασκάλ Σιακάμ κόντρα στους Σάρλοτ Χόρνετς
Ο άσος των Τορόντο Ράπτορς, Πασκάλ Σιακάμ Ⓒ 2022 JACOB KUPFERMAN/ASSOCIATED PRESS

Έχασαν το Game 3 με τρίποντο του Τζοέλ Εμπίντ στο τέλος της παράτασης, όμως οι Ράπτορς πήραν το Game 4 (110-102), μείωσαν στο 1-3 και ονειρεύονται το απόλυτο μπασκετικό θαύμα στη σειρά με τους Σίξερς.

Πόσες ομάδες έχουν γυρίσει από το 0-3 στην ιστορία των playoffs του NBA; Καμία. Οι Ράπτορς θέλουν να γίνουν οι πρώτοι που θα το καταφέρουν, επικράτησαν με 110-102 των Σίξερς, μείωσαν στο 3-1 και ελπίζουν στο μπασκετικό θαύμα, αν και είναι πολύ ταλαιπωρημένοι, αν και δεν ξέρουν σε τι κατάσταση θα ξυπνήσουν ο Σκότι Μπαρνς κι ο Φρεντ ΒανΒλίτ.

Ο ρούκι της χρονιάς γύρισε από τον τραυματισμό του, αλλά χτύπησε ξανά, όταν το πόδι του μπερδεύτηκε σε πόδι παίκτη των φιλοξενούμενων, ενώ ο έμπειρος γκαρντ χτύπησε στο ισχίο, αποχώρησε στο πρώτο μέρος και δεν γύρισε στο δεύτερο. Ακόμη κι έτσι, ο Πασκάλ Σιάκαμ (34 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ σε 44 λεπτά) και ο Γκάρι Τρεντ (24 πόντοι) έκαναν τη δουλειά, την ώρα που οι πέντε συμπαίκτες τους που πήραν σοβαρά λεπτά στο ροτέισον πάλεψαν, όσο μπορούσαν ο κάθε ένας, στην άμυνα.

Ταλαιπωρημένοι είναι πάντως και οι Σίξερς, με τον Τζοέλ Εμπίντ να παίζει με τραυματισμό στο χέρι, τον οποίο θα αντιμετωπίσει μετά από το τέλος των playoffs, να σκοράρει 21 πόντους από 16 σουτ, αλλά να μην έχει έναν πραγματικά άξιο συμπαραστάτη πέρα από τον πάντα τίμιο Τομπάιας Χάρις (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 41 λεπτά). Ο Τζέιμς Χάρντεν δεν ήταν καλός (22 πόντοι, 5/17 σουτ, 10/11 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη σε 42 λεπτά), η ομάδα της Φιλαντέλφια δέχθηκε διπλάσιους πόντους στον αιφνιδιασμό (21) από αυτούς που έβαλε (10) και παρά το γεγονός ότι πέτυχε 19 περισσότερους πόντους από τα λάθη του αντιπάλου, έφυγε ηττημένη από το Τορόντο μετά από ένα ματς με οκτώ εναλλαγές στο σκορ και έξι ισοπαλίες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 54-49, 80-77, 110-102

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Ανουνόμπι 11 (1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σιάκαμ 34 (9/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 13/15 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπιρτς, Τρεντ 24 (3/10 τρίποντα, 4/4 βολές), ΒανΒλίτ 5 (1), Μπαρνς 6 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άτσουα 5 (4 ριμπάουντ), Γιανγκ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπουσέ 9 (1), Φλιν, Μίχαϊλιουκ, Μπάντον 3, Γουατανάμπε, Μπρουκς

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΙΞΕΡΣ (Ρίβερς): Γκριν 6 (2/7 τρίποντα, Χάρις 15 (7/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Εμπίντ 21 (7/15 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μάξι 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 22 (5/17 σουτ, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μίλτον 7 (1), Νιάνγκ 9 (3/4 τρίποντα), Ριντ 8 (3/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ, Τζο 3 (1), Σπρίνγκερ