ELITE LEAGUE

Ψυχικό - Τρίτωνας 72-70: Το καλάθι του Κουκά στα 4'' το φέρνει μια ανάσα μακριά από την Α1

2  2021-2022 / PLAY OFF /  -  (  / EUROKINISSI)
2 2021-2022 / PLAY OFF / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Γιώργος Κουκάς έβαλε το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα (πάνω σε άμυνα) στα 4'' για το τέλος και έδωσε στο Ψυχικό τη νίκη απέναντι στον Τρίτωνα (72-70). Ένα βήμα μακριά από τη Stoiximan Basket League η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα.

Σαράντα λεπτά μακριά από έναν πραγματικό άθλο βρίσκεται το Ψυχικό! Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα επικράτησε εντός έδρας του Τρίτωνα (72-70) στον πρώτο τελικό της Α2 Μπάσκετ Ανδρών, ούσα πλέον μια νίκη μακριά από την ιστορική άνοδο στη Stoiximan Basket League.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με το Ψυχικό να διατηρεί μικρό προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Πότε ο Τάσος Αντωνάκης και πότε ο Πέτρος Μελισσαράτος έκαναν ζημιά στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη στην τελική ευθεία του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το +5 ως παρακαταθήκη, τα λάθη στην επίθεση όμως επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν δριμύτεροι και να ισοφαρίσουν με καλάθι του Ηλία Θεοδώρου στα 12'' για το φινάλε (σ.σ.: προηγήθηκε μια χαμένη βολή του Γιάννη Δημάκου). Ο Γιώργος Ρεμεντέλας πήρε το τάιμ άουτ, έδωσε την ευθύνη στον Γιώργο Κουκά κι εκείνος τον δικαίωσε.

Ο πολύπειρος γκαρντ της ομάδας των Βορείων Προαστίων ευστόχησε σε σουτ από τα έξι μέτρα πάνω σε άμυνα με 4'' για το τέλος (σ.σ.: αυτό ήταν το μοναδικό σουτ δύο πόντων που πήρε στο παιχνίδι), χαρίζοντας στο Ψυχικό τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα του Τρίτωνα, το Σάββατο 28 Μαΐου στις 17:00.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 35-36, 58-53, 72-70.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Κουκάς 16 (1/1 δίποντο, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κουφόπουλος, Παπανικολάου 8 (1/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Πολυτάρχου 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαλέλης6 (0/3 τρίποντα), Μαρίνος 6 (2), Ρίκετς, Αθανασούλας 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ματαλιωτάκης 14 (3/4 δίποντα, 8/12 βολές, 6 ριμπάουντ), Ιορδάνου 10 (5/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα).

ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανόιλοβιτς 12 (4/13 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θεοδώρου 7 (11 ριμπάουντ), Αντωνάκης 14 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 2 (0/4 τρίποντα), Παπαδημητρίου 6 (2), Σαρλής, Μελισσαράτος 15 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Δημάκος 12 (1/7 τρίποντα, 6 ασίστ).