EUROCUP

Προμηθέας Πάτρας - Βαλένθια 68-71: Πάλεψε αλλά λύγισε στο φινάλε κόντρα στους Ισπανούς

Ο Προμηθέας πάλεψε απέναντι στην Βαλένθια για 40 λεπτά αλλά ηττήθηκε στα σημεία με 71-68 για την 10η αγωνιστική του EuroCup. Κορυφαίοι οι Αγραβάνης και Ρέι για τους Πατρινούς.

Η Βαλένθια πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην Πάτρα και επικράτησε με δυσκολία του Προμηθέα με 71-68 για την 10η αγωνιστική του EuroCup. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου κοίταξαν στα μάτια για 40΄τους Ισπανούς όμως λύγισαν στο τέλος σε ένα ματς που ξεχώρισαν οιο Αγραβάνης και Ρέι.

Οι Ισπανοί με πρώτο σκόρερ τον Μάικ Τόμπι και με όπλο την καλύτερη λειτουργία τους στα ριμπάουντ πήραν δύσκολο διπλό απέναντι σε έναν Προμηθέα που το πάλεψε από την αρχή μέχρι το τέλος. Έτσι βρίσκονται στην τρίτη θέση του ομίλου την ώρα που ο Προμηθέας είναι τελευταίος με το όνειρο πρόκρισης στα playoffs να σβήνει. Ο Αγραβάνης ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους για τον Προμηθέα ενώ ο Ρέι είχε 15.

Αν και δεν ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ο Προμηθέας βρήκε σκορ από τους Αγραβάνη και Ρέι και πίεσε ιδιαίτερα τους Ισπανούς στην άμυνα. Ο Τόμπι ήταν ο κύριος εκφραστής στην επίθεση της Βαλένθια η οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα μόλις πόντο διαφορά. Και το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τον Προμηθέα να παρουσιάζεται ψυχωμένος και να είναι ιδιαίτερα εύστοχος μέσα στη ρακέτα. Η Βαλένθια δεν τον άφησε να ξεφύγει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Και το δεύτερο μισό ήταν ένα ντέρμπι με τη Βαλένθια να υπερέχει ελάχιστα στα ριμπάουντ αντί του Προμηθέα και να ανανεώνει κατοχές. Ένα ξέσπασμα των Πατρινών κυρίως με τον Αγραβάνη έφερε την διαφορά στο +5 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο η Βαλένθια είχε την ποιότητα και την ψυχραιμία να επιστρέψει στο ματς και με μεγάλα καλάθια του Τόμπι να κλέψει στο φινάλε τη νίκη και να φύγει με το διπλό από την Πάτρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεζκάνο, Ραντόικοβιτς, Βαν Ντε Μπρόεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ρέι 15 (2), Γκραντ 6 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (7/9 δίποντα), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιμιτρίεβιτς 10 (5/8 δίποντα), Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22 (10/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπρεσάν, Χιμένεζ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1)

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 20/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Βαλένθια: 22/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (30+5), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 11η αγωνιστική ο Προμηθέας αντιμετωπίζει τη Γκραν Κανάρια εκτός έδρας (26/1, 22:00) ενώ η Βαλένθια παίζει με την Μπουντούτσνοστ εντός έδρας (25/1, 21:30).