STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας Πάτρας - Λαύριο 79-71: Σούπερ Αγραβάνης και ανατροπή από το -16

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πανηγυρίζει με την φανέλα του Προμηθέα
Ο Δημήτρης Αγραβάνης πανηγυρίζει με την φανέλα του Προμηθέα EUROKINISSI

Με τον Αγραβάνη να πραγματοποιεί εξαιρετικό ματς και τον Ρέι να κρατάει ζωντανούς τους γηπεδούχους στα κρίσιμα σημεία, ο Προμηθέας επικράτησε του Λαυρίου με 79-71 για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι από το δεύτερο μισό και μετά, ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή, γύρισε από το -16 και πανηγύρισε τη νίκη επί του Λαυρίου με 79-71 για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός απέναντι στο Λαύριο, τελείωσε το ματς με double-double (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), πήρε από το χέρι τον Προμηθέα και τον οδήγησε στη νίκη.

Το Λαύριο, παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα για την περισσότερη διάρκεια του αγώνα, παγιδεύτηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και έχασε ένα ματς που ήταν στα μέτρα της. Με αυτή τη νίκη ο Προμηθέας ανέβηκε στο 7-3 στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-6.

Σε μία αγωνιστική αφιερωμένη στη μνήμη του Στέβαν Γέλοβατς, οι αθλητές των ομάδων αγωνίστηκαν με φανέλες που έφεραν το όνομα του αδικοχαμένου Σέρβου, τήρησαν ενός λεπτού σιγή στο 13ο λεπτό του αγώνα (ο Γέλοβατς φόραγε το Νο13 στην ΑΕΚ) και τοποθετήθηκε ειδικό λογότυπο στο κέντρο του γηπέδου.

Με τον Μουράτο να σκοράρει δέκα πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, το Λαύριο μπήκε πιο δυναμικά στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (10-21). Ο Προμηθέας δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση (είχε 6/17 σουτ και 0/7 τρίποντα), την ώρα που και η άμυνά του επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να εξασφαλίσουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν στόχο από μακριά. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την αδυναμία του Προμηθέα και πήγαν το προβάδισμά τους στους 15 πόντους παίζοντας με χαμηλό σχήμα και δίνοντας ιδιαίτερη βάση στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν την κατάσταση, μείωσαν στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια στο -6.

Με το ματς να έχει γίνει ντέρμπι, ο Προμηθέας βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση στο δεύτερο μισό, είδε τον Αγραβάνη να παίρνει πρωτοβουλίες, την ώρα που και η άμυνά του έγινε πιο πιεστική απέναντι στους φιλοξενούμενους. Οι πατρινοί μείωσαν στον πόντο, πήραν το προβάδισμα και στρίμωξαν με την άμυνά τους το Λαύριο. Με ατομικές ενέργειες του Ρέι, ο Προμηθέας δεν έχασε το προβάδισμα και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη με ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Κάρδαρης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 23 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Σβαρτζ, Γκραντ 7 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 3 (1), Μάιλς 2, Χαντ 5 (10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 24 (9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6 (2)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουράτος 20 (6/6 δίποντα, 4 λάθη), Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Περσίδης 6 (2), Γερομιχαλός 13 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 8 (4 λάθη), Αμινού 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς, Βουλγαρόπουλος 2.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 22/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 42 ριμπάουντ (27+15), 15 ασίστ, 15 λάθη, 12 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 20/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 7/16 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 15 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό (19/12, 20:00), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Ηρακλή (18/12, 20:00).