STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας - Ολυμπιακός 72-81: Με black jack του ΜακΚίσικ οι ερυθρόλευκοι

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο φιλικό με τον Προμηθέα
Ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο φιλικό με τον Προμηθέα EUROKINISSI

Στο σαββατιάτικο φιλικό της Πάτρας ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε 21 πόντους και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 81-72 επί του Προμηθέα που είχε το προβάδισμα για ένα ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 81-72 τον Προμηθέα σε φιλικό που διεξήχθη το Σάββατο (17/9) στην Πάτρα.

Οι νταμπλούχοι ερυθρόλευκοι συνάντησαν αντίσταση από τους γηπεδούχους για τρεις περιόδους. Μάλιστα στο φινάλε του πρώτου μισού έχαναν με έξι (30-36). Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν καλύτερο ρυθμό, αντοχές και λύσεις, με αποτέλεσμα το επιμέρους 26-19 που στη ροή του αγώνα τους χάρισε τη νίκη.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, αλλά όχι και του παιχνιδιού, μια και ο "εκτελεστής" Κουλμπόκα έδωσε έναν περισσότερο (22π) στον Προμηθέα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 36-30, 51-55, 72-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σίμσον 11, Κάουαν 8, Τσαϊρέλης 7, Γιανγκ 7, Κακλαμανάκης 8, Γκίκας 5, Χέλεμς 2, Κουλμπόκα 22, Μουράτος 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11(1), Λούντζης 6, Πίτερς 10(1), Μπολομπόι 6, Μπλακ 15, ΜακΚίσικ 21(2), Κάνααν 7(1), Πάπας 5(1), Κολοβέρος, Τσάμης