ΙΣΡΑΗΛ

Πρώην παίκτης Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ έδωσε 39 ασίστ σε back-to-back αγώνες

WINNER LEAGUE

Ασύλληπτα πράγματα από τον Ντι Τζέι Κούπερ, που μοίρασε 19 ασίστ σε αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και άλλες 20 σε αγώνα με τη Χάποελ Εϊλάτ.

Λίγες εβδομάδες πριν από τα 32α γενέθλιά του, ο Ντι Τζέι Κούπερ παίζει ξανά μπάσκετ σε καλό επίπεδο. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ που ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα από τον ΠΑΟΚ το 2013, φόρεσε τις φανέλες του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ και εξελίχθηκε σε γυρολόγο, βρέθηκε φέτος στο Ισραήλ και στα δύο πρώτα του ματς με την Ιρόνι Νες Ζιόνα έκανε πράγματα και θαύματα.

Ο Κούπερ μοίρασε 19 ασίστ σε 34 λεπτά στην ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ το βράδυ της Δευτέρας (17/10) μοίρασε 20 ασίστ σε 30 λεπτά στην νίκη (87-73) επί της Χάποελ Εϊλάτ. Φυσικά αυτή η επίδοση συνιστά ρεκόρ στην ιστορία της Winner League, με τον βραχύσωμο Αμερικανό να γράφει συνολικά 39 ασίστ για έξι λάθη σε 64 λεπτά. Θυμίζουμε πως ο συγκεκριμένος αθλητής είχε δώσει ουρά εγκύου σε ντόπινγκ κοντρόλ πριν από μερικά χρόνια.