NBA

Πίστονς - Νετς 122-111: Σφαλιάρα του Ντιτρόιτ στο Μπρούκλιν με 30αρα του Γκραντ

Ο Τζεράμι Γκραντ των Πίστονς υπό την πίεση του Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς
Ο Τζεράμι Γκραντ των Πίστονς υπό την πίεση του Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς Ⓒ 2021 CARLOS OSORIO/ ASSOCIATED PRESS

Οι Πίστονς προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους κόντρα στους Νετς και τους νίκησαν με 122-111, υποχρεώνοντας το Μπρούκλιν στην τρίτη σερί ήττα του.

Οι Πίστονς έγιναν η τελευταία ομάδα - μέχρι την επόμενη; - που έδειξε τις αδυναμίες των Νετς, νικώντας τους με 122-111, αναγκάζοντας το - χωρίς Ντουράντ - Μπρούκλιν να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο για τρίτο σερί παιχνίδι.

Με τον Τζεράμι Γκραντ (32 πόντοι) να δείχνει τον δρόμο και τους Ντελόν Ράιτ (22 πόντοι, 9 ασίστ) και Σάντικ Μπέι (15 πόντοι, όλοι στην τέταρτη περίοδο) να ακολουθούν, το Ντιτρόιτ ταπείνωσε τους Νετς, που είχαν να αντιπαρατάξουν μόνο ό,τι έκαναν στην επίθεση οι Καϊρί Ίρβινγκ (27 πόντοι) και Τζέιμς Χάρντεν (24 πόντοι).

Το Ντιτρόιτ ήταν καταιγιστικό στην αρχή, ξεφεύγοντας με 36-24 στην πρώτη περίοδο πριν εκτοξεύσει την διαφορά στους 20 πόντους (49-29) στην δεύτερη περίοδο. Οι Νετς αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 83-80 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ένα νέο ξέσπασμα των Πίστονς τους βοήθησε να ξεφύγουν με 94-86. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το μομέντουμ και με παίκτη-κλειδί τον ρούκι Μπέι έφτασαν στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-26, 63-54, 94-86, 122-111

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκραντ 32 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πλάμλι 14 (12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Έλινγκτον 8 (2), Ράιτ 22 (9 ασίστ), Μπέι 15 (3), Ντουμπούγια 2, Στιούαρτ 5 (1), Λι, ΜακΓκρούντερ 2, Τζάκσον 13 (2)

ΝΕΤΣ: Γκριν 10 (1), Χάρις 6 (2), Τζόρνταν 9 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 27 (12/28 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάρντεν 24 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη), Βονλέ, Πελ 4, Τσιόζα 2, Τζόνσον 8 (2), Σάμετ 10 (2), Μπράουν 8 (9 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρό 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Carlos Osorio/ Associated Press