NBA

Πίστονς - Μπακς 104-127: Πρόκριση με οδοστρωτήρα Γιάννη Αντετοκούνμπο!

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει την πρώτη 40αρα της καριέρας του στα playoffs, οι Μπακς διέλυσαν με 127-104 τους Πίστονς στο Game 4 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs.

Οι Μπακς έκαναν το... καθήκον τους στο Game 4 με τους Πίστονς στο Ντιτρόιτ. Με μπροστάρη τον ασταμάτητο Γιάννη Αντετοκούνμπο, το Μιλγουόκι διέλυσε με 127-104 τους Πίστονς και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο των playoffs, όπου περιμένουν εδώ και μερικές μέρες οι Σέλτικς.

Οι Μπακς απλώς αποδείχθηκε για ακόμα μία φορά ότι ήταν μία κλάση ανώτεροι. Οι Πίστονς πάλεψαν χάρη στον συγκινητικό Μπλέικ Γκρίφιν, που ουσιαστικά αγωνίστηκε με ένα πόδι, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα και έμειναν στο ματς για τρία δωδεκάλεπτα. Στο τέλος όμως απλώς υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Μπακς.

O MVP

Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οδοστρωτήρας! Ο σταρ των Μπακς ήταν απολαυστικός στο Game 4. Μην έχοντας αντίπαλο στα μέτρα του, ο "Greek Freak" ολοκλήρωσε τον αγώνα με 41 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) με 10/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 15/20 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 κοψίματα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Μπακς εκτέλεσαν 41 βολές έναντι μόλις 12 των Πίστονς, ενώ ο Γιάννης εκτέλεσε περισσότερες βολές από ότι όλο το Ντιτρόιτ, έχοντας 15/20. Ενδιαφέρον είχε πάντως το γεγονός ότι το Μιλγουόκι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 κοψίματα, έναντι μόλις 1 των Πίστονς, αλλά και 54 ριμπάουντ έναντι 36 του Ντιτρόιτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Πίστονς μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με μπροστάρη τον Τζάκσον ξέφυγαν με 20-8. Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Μπακς απάντησαν και με τον Τζορτζ Χιλ να δίνει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο έκαναν αρχικά το σκορ 24-20 και τελικά 28-26 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι το Ντιτρόιτ να καταφέρει χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγει με 54-44. Πριν ξεφύγει ωστόσο περισσότερο, ο Γιάννης με προσωπικές ενέργειες έκανε το σκορ 58-55, κρατώντας τους Μπακς στο ματς, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 62-56 υπέρ των Πίστονς.

Το Ντιτρόιτ εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι στη τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας με 71-62. Οι Μπακς όμως είχαν πάλι την απάντηση και ισοφάρισαν σε 73-73. Εκεί όμως που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ήρθε το ξέσπασμα του Γιάννη που άλλαξε τα δεδομένα. Ο σταρ των Μπακς άρχισε να σκοράρει συνεχώς (16 πόντοι στην τρίτη περίοδο) βοηθώντας τους Μπακς να κλείσουν την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 17-3 και να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων (95-85).

Στην τέταρτη περίοδο η κατάσταση θα ξεκαθάριζε νωρίς, αφού χάρη σε ένα γρήγορο 5-0 το σκορ έγινε 100-85. Οι Πίστονς θέλησαν να απαντήσουν και μείωσαν σε 90-100. Ακολούθως όμως έχασαν τρεις ευκαιρίες να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με τον Μπρουκ Λόπεζ να σκεπάζει το καλάθι, κόβοντας μέσα σε ένα λεπτό διαδοχικά τους Ντράμοντ, Κενάρντ και Έλινγκτον! Και αφού δεν σκόραραν οι Πίστονς, σκόραραν οι Μπακς, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 15-0 και εκτόξευσαν την διαφορά τους 25 πόντους (115-90), "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 62-56, 85-95, 104-127

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 22 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντράμοντ 15 (12 ριμπάουντ), Τζάκσον 26 (7 ασίστ), Έλινγκτον 5, Μπράουν 2, Μέικερ 6, Σμιθ 2, Καλντερόν, Γκάλογουεϊ 10, Ρόμπινσον, Τόμας 5, Κενάρντ 11

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 41 (12/23 σουτ, 15/20 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα), Μίντλετον 18, Λόπεζ 7 (5 κοψίματα), Μπλέντσο 16, Μπράουν 9 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλσον 7, Μίροτιτς 12, Ιλιασόβα 4, Φρέιζερ 2, Χιλ 7, Σνελ, Κόνατον 4

Τα ομαδικά στατιστικά των Πίστονς: 28/66 δίποντα, 13/34 τρίποντα, 9/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 33/51 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 31/41 βολές, 54 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 κοψίματα, 17 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι Μπακς θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς στον δεύτερο γύρο των playoffs. Οι Πίστονς ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους, αφού αποκλείστηκαν.