Πίστονς - Χοκς 100-86: Ήττα-σοκ στο Ντιτρόιτ για την Ατλάντα

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς των Χοκς
Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς των Χοκς AP PHOTO/JOHN BAZEMORE

Μία μέρα μετά από τον θρίαμβο επί των Μπακς, οι Χοκς έχασαν στο Ντιτρόιτ από τους ουραγούς στην Ανατολή Πίστονς. Πολλά προβλήματα για την Ατλάντα, που πιέζεται για την εξάδα και την απευθείας πρόκριση στα playoffs.

Ο Τρέι Γιανγκ, ο Καμ Ρέντις, ο Τόνι Σνελ, ο Ντι Άντρε Χάντερ κι ο Λου Γουίλιαμς έμειναν εκτός αγώνα, ο Κέβιν Χέρτερ κι ο Μπράντον Γκούντγουιν αποχώρησαν στην τέταρτη περίοδο και οι Χοκς γνώρισαν ήττα-σοκ στο Ντιτρόιτ (100-86) από τους ουραγούς της Ανατολικής Περιφέρειας Πίστονς, μία μέρα μετά από τον θρίαμβο επί των Μιλγουόκι Μπακς.

Στο 34-28 έπεσαν τα Γεράκια που πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες όσον αφορά την πρώτη εξάδα, με τους Σέλτικς και τους Χιτ να τους καταδιώκουν. Ο Νέιτ ΜακΜίλαν είχε τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει 17 πόντους από 19 σουτ, τρεις παίκτες να πετυχαίνουν από έξι καλάθια, συνολικά όμως η Ατλάντα είχε μόλις 4/18 τρίποντα (14.8%) και 16 λάθη για 19 ασίστ.

Καλή εικόνα από τους Πίστονς, με τον Ντουέιν Κέισι να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και εννέα παίκτες να παίρνουν τουλάχιστον 20 λεπτά. Πρώτος σκόρερ ήταν με 18 πόντους ο Φρανκ Τζάκσον, με την ομάδα του Ντιτρόιτ να έχει 9/26 τρίποντα και 22 ασίστ για 14 λάθη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 55-44, 74-67, 100-86

ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Μπέι 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκραντ 18 (6/15 σουτ), Πλάμπλι 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έλινγκτον 2, Τζόζεφ 15 (6/9 σουτ), Χέιζ 2 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στούαρτ 3 (11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Ντιαλό 14 (6/11 σουτ), Ντουμπούγια 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 18 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σιρβίντις, Λι, Κουκ 2

ΧΟΚΣ (ΜακΜίλαν): Χέρτερ 15 (1), Κόλινς 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Καπέλα 12 (6/16 δίποντα, 15 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 6 (3/14 σουτ, 7 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 17 (4/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γκαλινάρι 12 (8/9 βολές), Χιλ, Οκόνγκου 6, Νταν, Μέις, Νάιτ 4, Φερνάντο

Photo credits: AP Photo/John Bazemore