ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN

Περιστέρι - Κολοσσός 84-81: Σεμινάριο Μαυροκεφαλίδη στο θρίλερ

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε στιγμιότυπο από το ματς Περιστέρι - Κολοσσός για την 1η αγωνιστική της Basket League 2020/21
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε στιγμιότυπο από το ματς Περιστέρι - Κολοσσός EUROKINISSI

Ο Κολοσσός πάλεψε για μια απίθανη ανατροπή, στο τέλος όμως το Περιστέρι πήρε τη νίκη (84-81) στην πρεμιέρα της Basket League 2020/21 με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει 27 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής (VIDEO).

Κολοσσός ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης το βράδυ του Σαββάτου (24/10) στο Ανδρέας Παπανδρέου. Ο πολύπειρος ψηλός οδήγησε το Περιστέρι στη νίκη επί της ομάδας της Ρόδου (84-81) στην πρεμιέρα της Basket League 2020/21, με μια εμφάνιση βγαλμένη από σεμινάριο, απέναντι στο δίδυμο των Άρτις - Λάιλ που προσπάθησαν να πάρουν τους φιλοξενούμενους στις πλάτες τους αλλά δεν είχαν υποστήριξη. Πάλεψε για ένα μικρό θαύμα στο φινάλε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, ισοφάρισε στο 81-81, όμως ένα άστοχο τρίποντο στέρησε από τον Κολοσσό να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση.

Ο Μαυροκεφαλίδης έπαιξε 26 λεπτά για να σκοράρει 27 πόντους από 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με επτά ριμπάουντ και επτά κερδισμένα φάουλ. Ο Αμπντούλ Γκάντι (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ακολούθησε, την ώρα που ο Ντόμινικ Άρτις (25 πόντοι από 5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ) και ο Τζάκουαν Λάιλ (16 πόντοι από 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/2 βολές) ήταν ό,τι καλύτερο είχαν οι Ροδίτες.

Ο Κολοσσός έδειξε από νωρίς το πείσμα του, με τον Άρτις να σκοράρει τους επτά πρώτους πόντους και να φτάνει στους 12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Το Περιστέρι είχε 6/8 βολές, οι Ροδίτες 0/3, ωστόσο η ομάδα του Καντζούρη διατήρησε τον έλεγχο και με τον Λάιλ να παίρνει τη σκυτάλη, κράτησε και το προβάδισμα έως το ημίχρονο (41-44) στο οποίο σούταρε με 60% στο δίποντο και 50% στο τρίποντο, είχε 14 πόντους στο ζωγραφιστό και 19 από τους αναπληρωματικούς του.

Το Περιστέρι μπήκε με πολύ διαφορετικό πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 12-0 για το 53-44, όμως και πάλι ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός. Μείωσε στην κατοχή (56-53 στο 27'), αλλά δεν μπορούσε να φρενάρει τον Μαυροκεφαλίδη που μαζί με τον ΜακΛίν έφτιαξαν άμεσα προβάδισμα δέκα πόντων (63-53 στο 29') και με το 69-54 της περιόδου ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση. Οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και δεν άφησαν το σκορ να ξεφύγει, μείωσαν μάλιστα στους οκτώ (71-63) και στους δύο (81-79) με τρίποντο του Ζάρα στα 26", δεν κατάφεραν όμως κάτι περισσότερο.

Ο Πέτεγουεϊ με βολές στα 23.2" έγραψε το 84-81, ο Άρτις αστόχησε σε δίποντο, ο Γκόινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στον Λάιλ, όμως εκείνος βρήκε σίδερο και έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέτεγουεϊ 11 (1/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Καντέρ 12 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/37 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 14/31 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 20/26 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει εκτός έδρας με τον Ιωνικό (31/10 στις 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Μεσολόγγι στη Ρόδο (31/10 στις 17:00).