STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Κολοσσός 70-78: Φλόιντ και τρίποντα έκαναν τη διαφορά

INTIME

Ο Κολοσσός παραλίγο να βρεθεί προ εκπλήξεως στο Περιστέρι, όμως χάρη στα εξαιρετικά του ποσοστά στα τρίποντα και τους κρίσιμους πόντους του Φλόιντ στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη επί του Περιστερίου (78-70) για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με τον Τζόρνταν Φλόιντ να κάνει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και τα τρίποντα του πρώτου μισού να του δίνουν σημαντικό προβάδισμα, ο Κολοσσός άντεξε στην αντεπίθεση του Περιστερίου και έφυγε νικητής από τα δυτικά προάστια (78-70) για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός ήταν τρομακτικός στο πρώτο μισό του αγώνα, ιδιαίτερα από την περιφέρεια εκεί απ' όπου είχε 10/12 τρίποντα. Το Περιστέρι όμως έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-3 στην τρίτη περίοδο, με τους Μωραΐτη και Πέτεγουεϊ να κάνουν τη διαφορά και έσβησε το προβάδισμα 21 πόντων που είχε χτίσει ο Κολοσσός.

Ο Φλόιντ δήλωσε "παρών" στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε τη διαφορά με κρίσιμους πόντους και οι Ροδίτες ανέκτησαν το διψήφιο προβάδισμά τους και πήραν ένα δύσκολο διπλό. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμερικανός γκαρντ των Ροδιτών με 17 πόντους, ενώ ο Μίλερ είχε 16 πόντους και ο Γουίλιαμς 15 με 4/7 τρίποντα.

Πλέον το Περιστέρι είναι στο 9-13 στη σεζόν ενώ ο Κολοσσός είναι στο 14-8.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς, πήρε από την αρχή τον έλεγχο και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 11 πόντους στο ματς (9-20). Το Περιστέρι ήταν πολύ άστοχο μετά από τα δύο συνεχόμενα τρίποντα στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε γρήγορα σε θέση κυνηγού στο ματς. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (20-24). Ο Κολοσσός ήταν απολαυστικός από την περιφέρεια, είχε 10/12 εύστοχα τρίποντα και πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 17 πόντους.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος, πήγε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, όμως το Περιστέρι πάλεψε για να τη μαζέψει. Ο Τιλί μπήκε στην εξίσωση των τριπόντων, όμως ο Μωραΐτης κουβάλησε το Περιστέρι στην επίθεση και έφερε τη διαφορά στους 4 πόντους με επιμέρους σκορ 20-3 και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -4.

Ο Ηλίας Καντζούρης είδε τους βασικούς του παίκτες να φορτώνονται με φάουλ, τον Σλαφτσάκη να βγαίνει εκτός με πρόβλημα στο δάχτυλο και το Περιστέρι να έχει το μομέντουμ του αγώνα. Ο Φλόιντ πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, ξεκόλλησε τον Κολοσσό και οι Ροδίτες πήγαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, φτάνοντας εν τέλει σε μία μεγάλη αλλά δύσκολη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Αγκμπελίς 7 (3 τάπες), Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 26 (4/8 τρίποντα), Μωραΐτης 15 (2/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκίελο 7 (1), Χρηστίδης 2, Μπράουν 2, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος, Γκρέϊ 7 (2/3 δίποντα).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 6 (2), Γουίλιαμς 15 (4/7 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1), Μπιλλής, Μίλερ 16 (2 τρίποντα), Τιλί 5 (1), Φλόιντ 17 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 7 (2/2 δίποντα), Ποτ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 18/35 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 13/19 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 12 ασίστ, 4 τάπες, 11 κλεψίματα, 15 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός: 12/37 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 15/23 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Περιστέρι αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ (7/5, 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα παίξει με τον ΠΑΟΚ στη Ρόδο (7/4, 16:45).