STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Ηρακλής 71-68: Δύσκολη, αλλά νίκη

EUROKINISSI

Με πολύ άγχος και με MVP τον Τόμας Γκιέλο, το Περιστέρι λύγισε τον Ηρακλή (71-68) για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ανέβηκε στο 50%.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ μαχητικός, όμως το Περιστέρι ήταν αυτό που χαμογέλασε στο φινάλε. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε του Γηραιού (71-68) το απόγευμα του Σαββάτου (12/2) για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κανονική περίοδο.

Στο 7-7 και στο 50% η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς (3-4 εντός και 4-3 εκτός), στο 3-9 εκείνη του Κώστα Μέξα (2-4 εντός και 1-5 εκτός έδρας) που παραμένει στην τελευταία θέση και δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό στην Α2. Ο Τόμας Γκιέλο ήταν ο MVP της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να σουτάρει υπερβολικά από την περιφέρεια, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς είχαν πολλές άστοχες βολές και ελάχιστο περιφερειακό παιχνίδι. Στο φινάλε μπορούσαν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση, όμως το σουτ του Παπαδάκη ήταν άστοχο.

Από νωρίς έδειξε την ανωτερότητά του το Περιστέρι, με τον Πέτεγουεϊ να βάζει πέντε πόντους για το 10-4 στο τέταρτο λεπτό και τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν στο ματς με 2/8 σουτ. Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι (5/5 δίποντα), έβαλαν έξι πόντους στον αιφνιδιασμό και πήραν σημαντική βοήθεια από τους αναπληρωματικούς Κόζι - Χρηστίδη, πήγαν στο +9 (21-12), χωρίς πάντως να ξεφύγουν περισσότερο. Σταμάτης και Σκορδίλης ήταν σπουδαίοι για το 29-29 στο 13', με το σκορ του ημιχρόνου (39-37) να αδικεί τους Θεσσαλονικείς που είχαν αστοχήσει σε επτά από τις 12 βολές που εκτέλεσαν, αλλά κυριαρχούσαν στο ριμπάουντ (14-23).

Με τον Γκιέλο να ξεχωρίζει, το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του β' μέρους, όμως ο Ηρακλής έπαιζε με αυτοπεποίθηση και ακολουθούσε χωρίς να επιτρέπει στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά. Μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου όταν οι Σαλούστρος - Κόζι έκαναν το 56-46, για να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι και με ένα σερί 10-0 να ισοφαρίζουν, 7:45 πριν από το τέλος. Πέρασαν και μπροστά με καλάθι του Γκάρετ στ0 36' (62-60), με τον Γκιέλο να "μιλάει" ξανά για το 67-64, τον Μάικ Χένρι να κάνει λάθος στα 49" και τον Γκρέι να γράφει το 69-66 με βολές στα 28". Στο φινάλε ο Παπαδάκης βρήκε το ανοιχτό τρίποντο, το σουτ για την παράταση ήταν καλό, αλλά άστοχο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Τζιοπάνος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 9 (1), Μωραΐτης 11 (2/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκιέλο 19 (1/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκρέι 8 (2/6 τρίποντα), Κόζι 10 (2/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρηστίδης 6, Σαλούστρος 2, Ευσταθιάδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 19 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Χένρι 16 (4/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Γκάρετ 12 (6/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Φίλλιος 2, Ντολεζάι 2 (9 ριμπάουντ), Σκορδίλης 11 (4/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Χαριτόπουλος 2, Παπαδάκης 4 (1 τρίποντο, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 10/19 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 15/23 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 19/46 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 15/25 βολές, 49 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 21 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 16η αγωνιστική το Περιστέρι θα απολαύσει το ρεπό του, ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (5/3).