BASKETBALL CH. LEAGUE

Περιστέρι bwin - Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-77: Λύγισε στην πρεμιέρα του TOP-16 του Basketball Champions League

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2023-2024 /  -   (  / EUROKINISSI)
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με εντός έδρας ήττα απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ (75-77) ξεκίνησε την πορεία του στο TOP-16 του Basketball Champions League το Περιστέρι bwin. Ο Σπίντι Σμιθ καθάρισε με τρίποντο στο φινάλε της παράτασης.

Η πρεμιέρα στο TOP-16 του Basketball Champions League ξεκίνησε εξαιρετικά, αλλά δεν ολοκληρώθηκε ιδανικά για το Περιστέρι bwin, που ηττήθηκε από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (75-77 στην παράταση) στο Ανδρέας Παπανδρέου το βράδυ της Τετάρτης (24/1).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε το σαραντάλεπτο με άσχημο ποσοστό στις βολές, πέταξε τις ευκαιρίες της στα σκουπίδια και ενώ ο Τζο Ράγκλαντ έβαλε το λέι-απ για το 75-74, δεν είχε την άμυνα για την νίκη.

Ο Σπίντι Σμιθ ήταν, κατά κάποιον τρόπο, μοιραίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας, όμως ξαναπήρε τη μπάλα μετά από καλή ομαδική κυκλοφορία, έπαιξε με ψυχραιμία και έβαλε το τρίποντο της νίκης στο 1.9" πριν από το τέλος της παράτασης.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ο Τρέβορ Τόμπσον που γέμισε τη στατιστική του (16 πόντοι, 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ακολούθησαν με 13 πόντους οι Τζέιλεν Χαντς, Κένι Γουίλιαμς, Νέμανια Ντάνγκουμπιτς. Με 9/29 τρίποντα έκλεισε το ματς η ομάδα του Σπανούλη και με 8/17 βολές.

Ο Σπίντι Σμιθ ήταν με 22 πόντους και έξι ασίστ ο ηγέτης της Χάποελ Ιερουσαλήμ, που εκτέλεσε 19 περισσότερες βολές (24/36) και κάλυψε έτσι τα 20 λάθη και το 43.2% στο δίποντο. Με 0/12 σουτ έκλεισε τον αγώνα ο Λιβάι Ράντολφ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Βούλιτς, Βογίνοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.α.), 75-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 4 (2/9 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράγκλανς 10 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ρένφρο 2, Γουίλιαμς 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Χουγκάζ, Χαντς 13 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κασελάκης 2 (1/6 σουτ), Πουλιανίτης 2, Τόμπσον 16 (7/11 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Ζούγρης

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Καντζούρης): Κάρινγκτον 7 (1/5 σουτ), Χάνκινς 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον 9 (3/3 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Ράντολφ 1 (0/12 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 22 (3/5 βολές, 2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέιζερ 3 (1), Χαχασβίλι 2, Κορνέλιους 3 (1), Λεμάρ 11 (3/5 δίποντα, 5/5 βολές), Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Ζούσμαν

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 8/17 βολές, 20/42 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 30 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Ιερουσαλήμ: 24/36 βολές, 16/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 20 λάθη, 22 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική το Περιστέρι θα παίξει στην Τενερίφη (31/1 στις 22:00), ενώ η Χάποελ Ιερουσαλήμ θα υποδεχθεί την Καρσίγιακα (31/1 στις 21:00).