STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - ΑΕΚ 62-66: Ο Λοτζέσκι "καθάρισε" στο φινάλε με 4/4 τρίποντα

Ο Ματ Λοτζέσκι πανηγυρίζει ένα μεγάλο τρίποντο σε εκτός έδρας αγώνα της ΑΕΚ για τη Basket League
Ο Ματ Λοτζέσκι πανηγυρίζει έξαλλα ένα εύστοχο τρίποντο σε αγώνα της ΑΕΚ EUROKINISSI

Με τον Ματ Λοτζέσκι να έχει 4/4 τρίποντα στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στο Περιστέρι (66-62). Παραμένει στην κορυφή η Ένωση, πρώτη ήττα για το Περιστέρι.

Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα νίκης μέχρι το 35ο λεπτό, έφτασε μέχρι το +7 (55-48), αλλά στο τέλος η ΑΕΚ ήταν αυτή που χαμογέλασε. Οι κιτρινόμαυροι στηρίχθηκαν στα προσωπικά καλάθια του Κιθ Λάνγκφορντ και τα 4/4 τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι στο τελευταίο τρίλεπτο για να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την εκτός έδρας νίκη (66-62) στο "Ανδρέας Παπανδρέου".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό στο πρώτο μέρος, λόγω των προσαρμοσμένων αμυνών και των επιπόλαιων επιλογών στην επίθεση. Το Περιστέρι αδυνατούσε να βγάλει ελεύθερα σουτ, ενώ το γεγονός πως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε τρία φάουλ στο 6ο λεπτό, έκανε ακόμη πιο δύσκολο το επιθετικό έργο για το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου. Από την πλευρά της, η ΑΕΚ είχε τον τρόπο να διατηρεί μικρό προβάδισμα (6-13 στο 7', 19-23 στο 14' και 27-30 στο 20'), με τον Λίνο Χρυσικόπουλο και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να δίνουν σημαντικές λύσεις στη front line.

Εν τη απουσία του Γιόνας Ματσιούλις, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πήγε αρκετά σε χαμηλά σχήματα (με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στο "4" και τον Λίνο Χρυσικόπουλο στο "5") και πήρε αυτό που ήθελε, κυρίως στην επίθεση. Αν μάλιστα οι παίκτες του ήταν πιο συνεπείς από την γραμμή των βολών (4/9) και έβαζαν τα ελεύθερα σουτ που οι ίδιοι δημιούργησαν (2/8 τρίποντα), τότε το προβάδισμα της Ένωσης θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγαλύτερο από το +3 της ανάπαυλας.

Σταδιακά στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι βελτίωνε την επιθετική του συνέπεια, με την επιστροφή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στο παρκέ μετά από πολλή ώρα να κάνει τη διαφορά. Ο πολύπειρος ψηλός των γηπεδούχων πέτυχε οκτώ γρήγορους πόντους και αποτέλεσε τη βασικότερη αιτία της πλήρους ανατροπής σκηνικού, με το Περιστέρι να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (47-42).

Οι γηπεδούχοι οδήγησαν το προβάδισμά τους στο +7 (55-48) στα πέντε λεπτά για το τέλος, πριν αναλάβουν δράση ο Κιθ Λάνγκφορντ και ο Ματ Λοτζέσκι. Ο πρώτος έβαλε δύο μεγάλα λέι απ απέναντι στους ψηλούς του Περιστερίου, κι ο δεύτερος έκλεισε τον αγώνα με 4/4 τρίποντα σε τρεισήμισι λεπτά για να φέρει τα πάνω κάτω και να γείρει οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά των κιτρινόμαυρων. Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (62-64) στα 30'' για το τέλος, ο Νίκος Ζήσης έβαλε -με αρκετή δόση τύχης- το καλάθι που έκρινε τα πάντα, κι η Ένωση παρέμεινε στην κορυφή της Basket League, κάνοντας το 3/3 για φέτος.

Διαιτητές: Κορομηλάς - Σώμος - Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10 (4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10 (7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 11 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκίκας 9 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4/5 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 17/39 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 16/23 βολές, 39 ριμπάουντ (30+9), 7 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 20/42 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 8/16 βολές, 34 ριμπάουντ (27+7), 14 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η ΑΕΚ έχει το εντός έδρας παιχνίδι με τον Προμηθέα (14/11, 19:30), ενώ το Περιστέρι θα δώσει δεύτερο σερί εντός έδρας αγώνα, αυτή τη φορά με αντίπαλο το Μεσολόγγι (15/11, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi